2345
post-template-default,single,single-post,postid-2345,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Jak się ma twój ból? – Pascal Garnier

Po co nam sny? – Bo życie nie wystarcza.

Piękny, chociaż prosty język, bohaterowie wyraziści, konkretni. Jak się ma twój ból? to opowieść metaforyczna, dwójka mężczyzn odbywa podróż na płaszczyźnie rzeczywistej i tej wgłąb siebie.

Podobno w którymś zakątku Afryki przechodnie mijają się pozdrowieniem „Jak się ma twój ból?” Pomyślałam sobie, że mieszkańcy tego kraju rozumieją naturę człowieka, że zawsze jakiś ból w sobie nosimy, mniejszy lub większy. O ileż bliższe jest mi takie myślenie o ludzkiej psychice, w porównaniu z przymusem wiecznej radości i optymizmu kultury zachodniej, gdzie: jesteś smutny równa się jesteś chory. A przecież ból czyni z nas ludzi.

Pascal Garnier to pisarz w Polsce do tej pory kompletnie nieznany, nigdy wcześniej nie tłumaczony. Autor ponad 50 utworów literackich doczekał się, póki co, jednego przekładu na język polski (chwała Wam za to Claroscuro). Uważam, po lekturze tej jedynej dostępnej mi książki, że strata  jest ogromna, i z tego miejsca apeluję do polskich wydawców o więcej Pascala Garniera nieco szybciej, niż ja nauczę się biegle francuskiego.

– Skąd pan wie, że są szczęśliwi?
– To widać.
– Nie należy ufać temu, co zbyt widoczne. Najczęściej to zwykła lipa. A pan jest szczęśliwy?

Jak się ma twój ból?  to opowieść noir, ale nie do końca. Czarny humor, obecny cały czas w powieści, każe nam balansować pomiędzy wybuchami śmiechu, a przygnębieniem. W efekcie otrzymujemy ożywczą prozę, którą najpierw chce się pochłonąć na raz, żeby za drugim razem, już uważniej, szukać znaczeń.
Simon, starzejący się tępiciel szkodników, udaje się na zasłużoną emeryturę. Czeka na niego ostatnie zlecenie do wykonania. Przypadkowo spotkany młody, naiwny mężczyzna, Bernard, okazuje się wybawieniem – będzie jego kierowcą przez dwa dni. Jest jeszcze matka Bernarda, która w przegrała już wszystko, dziewczyna z dzieckiem na rękach z baru przy  drodze, i stara kobieta, która szuka miłości do końca życia.

To, co pierwsze rzuca się w oczy po rozpoczęciu lektury, to język. Prosty, oszczędny. Żadne słowo nie jest tam zbędne, nic nie jest przegadane. Świetne, dynamiczne dialogi. Otrzymujemy od Garniera precyzyjne kadry, a w nich bohaterów. Ale jacy to są bohaterowie! Tak na prawdę jest ich piątka i każdy z nich wyraźnie staje mi przed oczami, każdy jest jakiś, z krwi i kości. To duża sztuka na 176 stronach tak pokazać bohaterów, żeby czytelnik miał uczucie, że coś o nich wie, że potrafi ich zobaczyć, dotknąć niemal.

– (…) Poza tym, kiedy jakaś wyspa cię znudzi, wypływasz w morze, jakbyś zaczynał od zera.
– Dlaczego chce pan zaczynać od zera? Wygląda pan na kogoś, kto osiągnął coś w życiu. Ja nie mogę się od tego zera oderwać.

Leży przed nami opowieść-metafora. O podróży dwóch mężczyzn, która ma sprawy jednego z nich zamknąć, a drugiego otworzyć. Podróż wielowymiarowa, bo jednocześnie wgłąb siebie, własnych potrzeb i tęsknot. Mam poczucie, że tę książkę można czytać na kilka sposobów i być może kiedy wy po nią sięgniecie, historia będzie o czymś zupełnie innym. Celowo aż do momentu skończenia tego tekstu nie przeczytałam ani jednej recenzji tego tytułu. Dla mnie była przede wszystkim o potrzebie bliskości z drugim człowiekiem i paradoksalnie do treści być może, o miłości.

Co kluczowe, ja czytając tę cieniutką książeczkę Pascala Garniera także odbyłam podróż do środka siebie i wróciłam bogatsza. W tej krótkiej i pozornie prostej fabule znalazłam prawdę, że nawet w najbardziej ponurej sytuacji bez wyjścia, jakieś wyjście znaleźć możemy (i na tę prawdę naprowadził mnie Mateusz Woliński, dziękuję :)) To, co też ja dla siebie wyciągnęłam (pewnie dlatego, że ten temat silnie we mnie rezonuje), to swego rodzaju przestrogę. A przestroga brzmi mniej więcej tak: nigdy nie znajdziesz idealnej wyspy, ta na której jesteś teraz, jest wystarczająco dobra.

Rzadko to mówię, powiem teraz: Jak się ma twój ból? to książka wybitna. Pięknie napisana, pięknie się ją czyta i pięknie później o niej myśli. Dość cierpka, ale osłodzona tak, że kończymy z nadzieją i refleksją, a nie na dnie. Przeczytałam ją dwa razy i przeczytam trzeci.

A.

Ranna mewa machała skrzydłem, pokrzykując. Siostry zostawiły ją na pastwę losu. Wyczerpana podskakiwaniem we wszystkie strony, stanęła na kamieniu i czekała na cud, który się nie zdarzy. W którym to kraju Afryki ludzie pozdrawiali się z rana pytaniem „Jak się ma twój ból?”. Simon nie mógł sobie przypomnieć.*

*wszystkie cytaty pochodzą z omawianej książki

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Claroscuro. To znowu była uczta.

Jak się ma twój ból?, Pascal Garnier, przekład Gabriela Hałat, Claroscuro, Warszawa.

17 komentarzy
 • https://thepsychedelics.net

  30 września 2021 at 23:35 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: parapetliteracki.pl/sie-twoj-bol-pascal-garnier/ […]

 • useful content

  18 września 2021 at 17:52 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] There you can find 99850 additional Info on that Topic: parapetliteracki.pl/sie-twoj-bol-pascal-garnier/ […]

 • world market url

  16 września 2021 at 17:10 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] There you will find 33678 additional Information on that Topic: parapetliteracki.pl/sie-twoj-bol-pascal-garnier/ […]

 • exchange online fiyat

  27 czerwca 2021 at 05:21 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: parapetliteracki.pl/sie-twoj-bol-pascal-garnier/ […]

 • Luka Rhei |Przestrzenie tekstu

  23 października 2017 at 16:29 Odpowiedz

  Kiedyś bezwzględnie, teraz z lekkim oporem przyjrzałabym się jej z bliska. Musi być wyjątkowa, czuć to już z Twojego opisu. Boję się tych poruszeń, bo ostatnio unikam smutków, bólu, który kiedyś paradoksalnie popychał do życia. Może w innym momencie po nią sięgnę…

  • parapetliteracki

   3 listopada 2017 at 16:20 Odpowiedz

   Luka, nie bój. Ona nie poszarpie Cię w środku, raczej da chwilę do refleksji, przestrzeń dla Twojej interpretacji i myśli w ogóle. Nie bój nic, czytaj 🙂

 • Qbuś pożera książki

  18 października 2017 at 22:44 Odpowiedz

  Bardzo mi się podoba refleksja o przymusie szczęścia. Szczęście to jedno z ekstremów, faktycznie spotykane dość rzadko. Komfort, spokój – te są częstsze, ale szczęście to ewenement efemeryczny z natury.

  • parapetliteracki

   3 listopada 2017 at 16:19 Odpowiedz

   Zdecydowanie się zgadzam. W ogóle nie ma we mnie zgody na ten kult szczęścia, to „dasz radę więcej” „bądź lepszą wersją siebie”. Jeezu, ja serio nie muszę być lepsza, nie muszę być ekstra ambitna, wiecznie uśmiechnięta i pełna energii. Szczerze mówiąc aż mnie na wymioty zbiera, kiedy o tym myślę 😀

   • Qbuś pożera książki

    6 listopada 2017 at 23:54 Odpowiedz

    Jednym z moich anty-faworytów jest przymus wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Ale dlaczego? Nie bez kozery nazywa się strefą komfortu. Tu mi dobrze.

 • Dominika Ławicka

  17 października 2017 at 18:48 Odpowiedz

  Czytałam, bardzo, ale to bardzo mi się podobała i na pewno przeczytam raz jeszcze. Bardzo dobra proza i naprawdę szkoda, że nie możemy liczyć na więcej przetłumaczonych książek tego autora. Na naukę francuskiego raczej się nie skuszę 🙂

  • parapetliteracki

   3 listopada 2017 at 16:17 Odpowiedz

   Widziałam Twój tekst o niej! 🙂 Po cichu zdradzę, że podobno jeszcze w tym roku ma się ukazać kolejna książka tego autora w Claroscuro, już jest w tłumaczeniu :):)

 • Elwira Przyjemska

  17 października 2017 at 10:22 Odpowiedz

  Och! Ach! Mniam! Gdyby częściej pytano siebie nawzajem „jak się ma twój ból?”, może wręcz byłoby go mniej na świecie i w nas. Skutecznie zachęciłaś do tego kąska literackiego. Pomijając tematykę, którą wyraźnie nakreśliłaś, to twoje odczucia są jak najbardziej szczere i przekonywujące 🙂 A bohaterzy wyraziści mimo ilości stron i język oszczędny acz dosadny? Jestem w pełni kupiona 🙂

  • parapetliteracki

   3 listopada 2017 at 16:16 Odpowiedz

   Ja w ogóle uważam to pytanie za taki totalny przejaw empatii i braku zakłamania, że wszystko musi być super i ekstra 🙂 Książkę zdecydowanie polecam.

 • Karola

  17 października 2017 at 09:34 Odpowiedz

  Bardzo lubię takie historie, a Ty pięknie ją zrecenzowałaś ♥ Aż ma się ochotę od razu po nią sięgnąć! 🙂

  • parapetliteracki

   3 listopada 2017 at 16:15 Odpowiedz

   Dziękuję! Na pewno warto! To taka perełeczka dla wrażliwych w zalewie książek wszelakich 🙂

Post a Comment