2595
post-template-default,single,single-post,postid-2595,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Rude Bardziej Lubi Parapet z Blair: o Świętach

Poznałyśmy się w Gdyni na See Bloggers. No może nie do końca, bo z jedną z tych cudnych kobiet studiowałam przed 5 lat na jednym roku, w jednej grupie. Potem straciłyśmy kontakt na prawie 2 lata, a teraz na nowo połączyło nas… blogowanie! Takie to życie przewrotne. Z na szybko umówionego spotkania nad morzem zrodziła się relacja, która trwa do dziś. Nie byłoby jej (i kilku innych dziś tak ważnych relacji w moim życiu), gdyby nie blog. Dziękuję dziś sama sobie za pomysł założenia Parapetu i przechodzę do rzeczy.
Lubimy we cztery sobie pogadać. O książkach i nie tylko. Zwykle robimy to w zaciszu prywatnej konwersacji. Dzisiaj postanowiłyśmy jednak wciągnąć Was do naszej rozmowy. A więc oczywiście o lekturach, tych świątecznych (których, jak się okazuje, nie czyta żadna z nas) i tych po prostu zimowych, o tym jak spędzamy Święta, o prezentach pod choinką.
To będzie cykl: Rude recenzuje, Bardziej lubię książki, Blair czyta i ja, Parapet literacki, będziemy tutaj rozmawiać przy różnych okazjach, o wszystkim i o niczym. Rude Bardziej Lubi Parapet z Blair. Wyborna nazwa, nie uważacie? 😀


O świątecznych książkach

Rude recenzuje: Na święta czytacie książki w typowo cukierkowym, świątecznym klimacie?

Bardziej lubię książki niż ludzi: Ja nie. W ogóle nie uważam, że święta zobowiązują nas do czytania książek w konkretnym klimacie. A jeśli już, to ja mam w drugą stronę – tyle jest świąt wokół, światełek, słodkości, radości i miłości, że muszę to sobie zrównoważyć raczej dziwną i mroczną lekturą ;-).

Blair Czyta: Ja mam różnie. 2 lata temu czytałam opowieści świąteczne – właśnie takie cukierkowe i chyba w tamtym momencie dokładnie tego potrzebowałam. Ale w zeszłym roku, gdy sięgnęłam po tego typu literaturę, to mocno mnie rozczarowała. W tym roku chyba po raz pierwszy nie przygotowałam sobie na ten czas niczego klimatycznego i trzymam się po prostu tego, co czeka na mnie na półce. Ale lubię czasem oddać się świątecznemu klimatowi. Poza tym myślę, że w każdym gatunku znajdzie się coś, co wpisuje się w atmosferę świąt lub zimy. Macie jakieś pomysły? Na pewno chodzi mi po głowie Lackberg Zamieć śnieżna i woń migdałów.

Rude recenzuje: Ja ostatnio przeczytałam jedną świąteczną książkę z pieskami w roli głównej i mam po niej niesamowite wyrzuty sumienia – bo z jednej strony była bardzo, ale to bardzo zła, a z drugiej wydawnictwo wspiera tą książką samotne psiaki z jednego z polskich schronisk. Tak się kończą świąteczne klimaty w moim wykonaniu. Wolę czytać o mordercach. A z zimowych kryminałów przychodzi mi teraz do głowy tylko Dziewczyna w lodzie Roberta Bryndzy.

Bardziej lubię książki niż ludzi: O, o! To ja dorzucę coś od siebie zimowego! Jak zimowy klimat, ale niekoniecznie świąteczny to najlepsze będą książki polarne i górskie! Z tego roku piękna jest Ekspedycja Bei Uusmy, Dzienniki lodu Jean McNeil, Himalaistki Mariusza Sepioło i dwie rewelacyjne biografie – Wandy Rutkiewicz i Piotra Pustelnika. Gwarantuję klimat lodowatego zimna! 🙂

Parapet Literacki: Tak sobie rozmyślam i chyba nigdy nie czytałam tzw. świątecznej książki, której akcja rozgrywa się w Święta. Teraz jadąc do rodziny na Wigilię wzięłam ze sobą Kolosa Finna Alnæsa . To raczej lektura, która cię wymorduje fizycznie i psychicznie, niż słodko utuli do snu ;). Ale też poniekąd wchodzę w świąteczny klimat czytelniczo. Od początku grudnia z ciekawością czytam wieczorami książkę autorstwa Tahara Ben Jellouna Śpiąca Królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych. Bardzo podoba mi się ta koncepcja pisania opowiadań z morałem na kanwie klasycznych baśni. Jelloun akurat oparł się na baśniach Perraulta (to ten Francuz od Kota w butach, Kopciuszka albo Czerwonego Kapturka), osadził je w świecie arabskim i do tego dodał czarny humor, seks i przemoc. Czyta się to świetnie :). Nie jest on jedynym, który zabrał się za przerabiania klasycznych baśni. Poza tym mam w domu baśnie norweskie, a pocztą jadą do mnie baśnie szwedzkie. Mam zamiast sobie tak przeplatać je i podczytywać przez całą zimę.

Co wy na to? Tak sobie pomyślałam, że zima to wymarzony czas na odrobinę magii.

Książki, o których pisze Diana okrutnie mnie ciekawią, ale póki co na razie gromadzę tytuły, nic nie przeczytałam. Kryminałów nie czytam, ani zimowych, ani letnich, no ale to wiecie :D.

Blair Czyta: Klimatów arabskich nie czuję, ale po baśnie norweskie i szwedzkie sięgnęłabym bardzo chętnie! Właśnie spojrzałam po półkach i odkryłam, że właściwie czeka na mnie jedna książka, która chyba idealnie wpasowałaby się w najbliższe miesiące – i to polskiego autora! Patryk Fijałkowski Śnieg widmo – no i chyba jednak wcisnę w kolejkę, bo zapowiada się obiecująco… Paula, Królowo Kryminałów, czytałaś? 😀

Rude recenzuje: Mam Dzienniki lodu, ale nadal nie ruszone. Ostatnio wróciłam do mafijnych książek, więc dalej wałkuję historie Masy i jego kolegów i chyba to na ten świąteczny okres najbardziej mi pasuje, chociaż baśnie brzmią zachęcająco, ale nic na stanie nie mam 🙂

Śniegu widmo nie czytałam (w ogóle pierwsze słyszę) :D. Ale tak mi się przypomniało, że mam jeszcze Mróz Marcina Ciszewskiego – kolejny kryminał zasilający stosy hańby…

Bardziej lubię książki niż ludzi: Ola, baśnie to świetny pomysł. A czytałaś Dzikiego łabędzia Cunninghama? Też baśnie, może mało świąteczne, ale w formie, którą ja najbardziej lubię – czyli przerobione na współczesność :D. A do świątecznych lektur dorzuciłabym jeszcze klasykę! Zawsze obiecuję sobie, że będę jej więcej czytać i nigdy nic z tego nie wychodzi :D. W tym roku z pomocą przyszło Wydawnictwo Mg i ich Dziadek do orzechów – i może się uda przeczytać coś jeszcze ;-).

Blair Czyta: Słyszałam o Dzikim łabędziu i od dawna mam na niego ochotę! A co do klasyki… to czytała któraś z Was Opowieść wigilijną Dickensa? Ja chyba kilka lat temu, ale sam oryginał już słabo pamiętam. To chyba najbardziej wigilijna opowieść, jaką sobie przypominam. No i oczywiście doczekała się chyba największej ilości interpretacji. Pierwszą, jaką poznałam, był komiks Kaczora Donalda w dzieciństwie, w którym Sknerus był Ebenzerem :D.

Parapet Literacki: Diana, Dzikiego łabędzia mam na półce, jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar zrobić to zaraz na początku roku. Mam dwa egzemplarze, więc najlepiej byłoby zrobić jakiś konkurs zimowy! 🙂 Ta arabska książeczka z przeróbkami francuskich baśni, o której wspomniałam wyżej, jest taka dość ciekawa – jakby wymieszana współczesność ze światem księżniczek i królewiczów. Opowieść wigilijną oczywiście czytałam, ale faktycznie wieeeele lat temu.
Ha ha!! Ewelina ja też pamiętam ten komiks z Kaczorem Donaldem!

No dobra a tak pozaksiążkowo… Macie jakieś swoje specjalne sposoby na wejście w świąteczny nastrój?

Świąteczny klimat?

Bardziej Lubię Książki: Ola, sprecyzuj, co to znaczy wejście w świąteczny nastrój :D. Chyba musiałybyśmy określić, czym dla każdej z nas są Święta. Dla mnie to głównie czas spędzony z rodziną – odcinam się wtedy od wszystkiego, o niczym nie myślę, nic mnie nie obchodzi. Ładuję baterie i cieszę się z “tu i teraz”. W oczekiwaniu na moment wyjazdu zawsze towarzyszy mi Sinatra – możemy to uznać za wchodzenie w świąteczny klimat? 😀

Parapet Literacki: No więc świąteczny klimat to dla mnie w zasadzie to samo co dla Ciebie, Diana :). Czyli de facto czas wyciszenia, spokoju, czas dla rodziny. Problem jedynie pojawia się czasem taki, że ja próbuję być, jak to się ładnie nazywa, “tu i teraz”, a moja rodzina… pilnuje planu dnia. Ja mam do zegarka stosunek raczej luźny jak tylko wyjdę z pracy i zawodowych obowiązków, a w domu rodzinnym wszystko jest na czas i na już… No cóż, staram się zatem łapać chwile i mimo wszystko forsować swój styl odpoczywania :).

Blair Czyta: ja jestem pod tym względem niepoprawną romantyczką. W świąteczny nastrój wprawia mnie chyba klasycznie – choinka i ozdoby świąteczne, zapach cynamonu i pomarańczy, rozgrzewająca zimowa herbata i najlepiej do tego wszystkich śnieg za oknem. A jak przychodzą już Święta, to oczywiście gromadzenie się wszystkich bliskich i nagłe spowolnienie w porównaniu do codzienności, cieszenie się sobą wzajemnie i bycie razem. W tym roku chyba wyjątkowo bardzo czekam na ten czas :).

Rude recenzuje: A ja za to jestem typem nierodzinnym i nieświątecznym. Z roku na rok coraz bardziej drażni mnie to wymuszenie, brak jakiejkolwiek spontaniczności i takiej czystej, wiecie, takiej prawdziwej radości. Mam wrażenie, że wszystko jest tylko na pokaz – kto więcej, lepiej i dostojniej. Ja się od tego odcinam, korzystam z wolnego i chwili, którą mogę spędzić z rodzicami. Jeżdżenie po rodzinie, którą widzę tylko odświętnie, raz na rok, nie jest mi zupełnie do szczęścia potrzebne.

Bardziej Lubię Książki: Ja też tego nie robię. Spędzam święta z najbliższymi i z tymi, z którymi chcę spędzić. Chyba dawno wyrosłam z robienia czegoś, bo “wypada”.

Parapet Literacki: Jeśli chodzi o jeżdżenie po rodzinie to cóż… moja rodzina jest bardzo mała i nieszczególnie mam po kim “jeździć”. Pierwszego dnia świąt odwiedzam dziadków i to w zasadzie tyle. Jakbym miała odwiedzać kuzynów i ciotki bo wypada, to prawdopodobnie bym udawała co roku grypę żołądkową :P. Jestem słaba w rozmowach pt. co u ciebie, z ludźmi, których się widuje raz do roku, więc takie wizyty są dla mnie nieprzyjemnością i odliczaniem czasu do końca.

Wiecie, mi to się czasem marzą takie Święta w domu pełnym ludzi, bo znam je tylko z filmów.  W dużej rodzinie, gdzie przy stole jest i wesoło i są kłótnie, coś się dzieje. U nas ostatecznie jest tak spokojnie, że aż trochę smutno.

Rude recenzuje: To u mnie jest tak samo, ale już się chyba przyzwyczaiłam do tego spokoju. Z jednej strony takie huczne święta mogłyby być fajne, ale obawiam się, że jednak bardziej by mnie zmęczyły niż dały satysfakcję.

A jak jest u Was z prezentami? Książki pod choinką muszą się znaleźć?

Pod choinką

Bardziej Lubię Książki: U mnie też jest spokojnie, ale umówmy się – ja i tak bardziej lubię książki 😉 A pod moją choinką zawsze książki, ale nigdy dla mnie :D. Ja zawsze daję wszystkim co najmniej po jednej. Sama nie dostaję, ale trochę to rozumiem – to jakby dawać cukiernikowi czekoladki albo księgowemu kalkulator :P. W sumie nawet bym nie chciała, przynajmniej nie muszę udawać, że jakaś mi się podoba, a tak naprawdę nie wiem, co z nią zrobić ;-). Ale w tym roku dostałam wyjątkowo dwie – są bardzo specjalne i już nie mogę się doczekać, żeby się nimi pochwalić.

Rude recenzuje: O to, to! U mnie jest dokładnie tak samo :D. nawet się cieszę, że rodzice nie próbują kombinować mi jakiś książek!

Parapet Literacki:  Co do książek pod choinką – OCZYWIŚCIE! Ja z kolei nie wyobrażam sobie, żebym książek nie dostała. Tylko, że, umówmy się, nikt mi nie kupuje w ciemno. Albo wprost mówię, co mi się marzy, tak jak w tym roku, albo rodzina zagląda na moją półkę na lubimyczytać “chcę w prezencie”. Polecam takie rozwiązanie :D. I ja również kupuję rodzicom książki pod choinkę, ale mam łatwiej, bo wiem zazwyczaj czego nie mają, a co im się spodoba. W tym roku dostałam eseje Virginii Woolf i Wszystko, czego nie pamiętam szwedzkiego pisarza Jonasa Khemiriego.

Blair Czyta: u mnie w domu Wigilia i Święta są kameralne – tylko 6 osób. Za to u mojego Męża Wigilia jest duża – w tym roku przy stole byliśmy w 15 osób. Mając porównanie uważam, że każda ma swój klimat i żadna nie jest gorsza 🙂 Co do książek – w tym roku znalazłam trzy książki pod choinką, dokładnie takie, jakie chciałam. U Męża robimy co roku losowanie i każdy kupuje prezent jednej osobie. Losowanie odbywa się droga internetową w programie, który daje możliwość napisania WishListy, dzięki czemu co roku każdy dostaje dokładnie to, co chce lub jeśli woli ma niespodziankę. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie, bo naprawdę nie ma nietrafionych prezentów.

Parapet Literacki: A to świetny pomysł jest. Przy większej rodzinie chyba jedyny sensowny. Miło się z wami gawędzi dziewczęta. I cóż udało nam się ustalić? Że żadna z nas nie czyta świątecznych książek i że święta to dla nas już nie tyle wielka ekscytacja co raczej czas wyciszenia i skupienia na bliskich.

No a teraz wy! Czytacie świąteczne książki? Czujecie świąteczny klimat?  I co najważniejsze… czy Wy też, tak jak dziewczyny, nie znaleźliście książek pod choinką??

A.

 

 

92 komentarze
 • tinyurl.com

  15 sierpnia 2022 at 01:42 Odpowiedz

  Wonderful blog you have here but I was wondering
  if you knew of any discussion boards that cover the
  same topics talked about here? I’d really like to be a part
  of community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 • tinyurl.com

  14 sierpnia 2022 at 00:21 Odpowiedz

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 • tinyurl.com

  13 sierpnia 2022 at 14:52 Odpowiedz

  Good blog post. I definitely appreciate this website.
  Keep writing!

 • tinyurl.com

  12 sierpnia 2022 at 18:23 Odpowiedz

  Very energetic blog, I liked that a lot. Will there be
  a part 2?

 • tinyurl.com

  10 sierpnia 2022 at 17:34 Odpowiedz

  I used to be able to find good advice from your articles.

 • Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!

  By the way, how could we communicate?

 • tinyurl.com

  8 sierpnia 2022 at 04:24 Odpowiedz

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as
  yours lol

 • onsports.org

  7 sierpnia 2022 at 13:54 Odpowiedz

  I know this web page gives quality depending posts and other stuff, is there any other web site which offers these things in quality?

 • http://tinyurl.com/22wd4do6

  3 sierpnia 2022 at 08:21 Odpowiedz

  Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just book mark this web site.

 • tinyurl.com

  2 sierpnia 2022 at 01:37 Odpowiedz

  Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.I
  will ensure that I bookmark your blog and will come
  back in the foreseeable future. I want to encourage one to continue your great work, have a nice morning!

 • http://tinyurl.com/25wz3tw7

  28 lipca 2022 at 09:37 Odpowiedz

  My brother recommended I might like this website.

  He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this
  information! Thanks!

 • tinyurl.com

  23 lipca 2022 at 08:23 Odpowiedz

  I think this is among the so much significant info for me.
  And i am satisfied studying your article.

  However want to observation on few general things, The
  website taste is perfect, the articles is in point of fact excellent : D.

  Just right activity, cheers

 • http://t.co

  22 lipca 2022 at 13:03 Odpowiedz

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • http://tinyurl.com/2y7tp98f

  22 lipca 2022 at 00:57 Odpowiedz

  If some one needs expert view about blogging after that i propose him/her to go to see this weblog, Keep up
  the fastidious job.

 • tinyurl.com

  11 lipca 2022 at 23:43 Odpowiedz

  I am sure this piece of writing has touched all the internet users,
  its really really nice piece of writing on building up new weblog.

 • tinyurl.com

  7 lipca 2022 at 08:33 Odpowiedz

  It’s amazing to pay a visit this site and reading
  the views of all friends about this article, while I am also keen of
  getting experience.

 • tinyurl.com

  12 czerwca 2022 at 17:50 Odpowiedz

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I
  find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you
  aided me.

 • tinyurl.com

  11 czerwca 2022 at 22:31 Odpowiedz

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I
  have discovered It positively helpful and it has helped me out
  loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its helped
  me. Good job.

 • http://tinyurl.com/

  10 czerwca 2022 at 10:31 Odpowiedz

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still
  new to everything. Do you have any tips for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 • tinyurl.com

  8 czerwca 2022 at 05:20 Odpowiedz

  Magnificent goods from you, man. I have take note your stuff previous to and you are just extremely wonderful.

  I really like what you’ve acquired right here, really like what you’re saying and the
  way by which you are saying it. You’re making it entertaining and you still take care
  of to keep it wise. I can’t wait to learn much more from you.
  This is really a wonderful web site.

 • http://tinyurl.com

  7 czerwca 2022 at 21:09 Odpowiedz

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to write more on this subject matter, it may not be
  a taboo subject but usually folks don’t speak about these issues.
  To the next! All the best!!

 • tinyurl.com

  7 czerwca 2022 at 20:51 Odpowiedz

  It’s really a nice and useful piece of info. I’m
  happy that you simply shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • tinyurl.com

  6 czerwca 2022 at 09:48 Odpowiedz

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.

  All the best

 • tinyurl.com

  6 czerwca 2022 at 02:09 Odpowiedz

  I think the admin of this web site is actually working hard in favor
  of his website, since here every information is quality based information.

 • t.co

  5 czerwca 2022 at 08:44 Odpowiedz

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something that not enough folks are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I came across this
  in my hunt for something concerning this.

 • http://tinyurl.com

  16 maja 2022 at 09:44 Odpowiedz

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different
  subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 • http://tinyurl.com/

  11 maja 2022 at 17:54 Odpowiedz

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced
  but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped
  off? I’d certainly appreciate it.

 • tinyurl.com

  9 maja 2022 at 22:39 Odpowiedz

  Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to make a good article… but
  what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 • gamefly

  10 kwietnia 2022 at 16:27 Odpowiedz

  Hi I am so delighted I found your website, I really found you by
  accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say cheers for a tremendous
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.

 • gamefly

  6 kwietnia 2022 at 23:45 Odpowiedz

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles every day along with a cup of
  coffee.

 • My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for.

  Does one offer guest writers to write content for yourself?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome web site!

 • discount airline tickets

  6 kwietnia 2022 at 00:32 Odpowiedz

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Kudos!

 • fly cheap

  4 kwietnia 2022 at 21:27 Odpowiedz

  I visited various web sites however the audio quality for audio songs current
  at this site is really marvelous.

 • cheap tickets

  4 kwietnia 2022 at 11:12 Odpowiedz

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but
  I had to tell someone!

 • cheapest airline tickets possible

  4 kwietnia 2022 at 03:55 Odpowiedz

  My brother suggested I may like this website. He used to be entirely right.
  This publish truly made my day. You can not consider just how much
  time I had spent for this information! Thanks!

 • how to get cheap flights

  3 kwietnia 2022 at 09:08 Odpowiedz

  Your style is so unique compared to other folks I’ve read stuff
  from. Thank you for posting when you have the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this page.

 • the cheapest flights possible

  2 kwietnia 2022 at 12:48 Odpowiedz

  Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and will often come back down the road.
  I want to encourage you to continue your great job, have
  a nice day!

 • tinyurl.com

  1 kwietnia 2022 at 06:25 Odpowiedz

  There’s certainly a lot to find out about this topic.

  I like all the points you made.

 • http://tinyurl.com/yda2r4nv

  27 marca 2022 at 12:46 Odpowiedz

  Thanks for the good writeup. It if truth be
  told was a entertainment account it. Look complicated
  to more brought agreeable from you! However,
  how can we be in contact?

 • tinyurl.com

  26 marca 2022 at 08:47 Odpowiedz

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog jump out. Please let me know where you got your
  theme. Thanks a lot

 • Unvlcw

  8 listopada 2020 at 09:31 Odpowiedz

  viagra online prescription sildefinik.com viagra canada

 • Egzzod

  7 listopada 2020 at 17:40 Odpowiedz

  sildenafil generic cheap viagra

 • Otsajl

  2 listopada 2020 at 18:06 Odpowiedz

  cialis 5mg http://getadalarx.com/# Dltxbs fwyvbc

 • Hviagt

  2 listopada 2020 at 06:43 Odpowiedz

  http://tadalaed.com/ – tadalafil coupon Sfebfn mptjjf

 • Eagcwz

  29 października 2020 at 16:58 Odpowiedz

  best online pharmacy canadian pharmacy viagra Fesxuc dknrce

 • viagprsrx.com

  29 października 2020 at 00:25 Odpowiedz

  canadian pharmacy cialis generic viagra canada Nndcvy hdewan

 • Zdocqj

  29 października 2020 at 00:02 Odpowiedz

  http://sildedpl.com/ – generic viagra india Hqxgab ekwzrg

 • viagsildcr.com

  27 października 2020 at 21:59 Odpowiedz

  sildenafil dosage canadian pharmacy viagra Gmelrb bxqdba

 • Opzigd

  27 października 2020 at 02:17 Odpowiedz

  http://sildrxpll.com/ – online viagra prescription Xhhupv trdklc

 • oxcial.com

  25 października 2020 at 11:27 Odpowiedz

  cheap research papers for sale Best cialis price Qmdspl qmkuvg

 • tadalarxpl.com

  24 października 2020 at 08:30 Odpowiedz

  buy tadalafil 20mg price http://tadalarxpl.com/# Qdvgka hgacys

 • eduwritersx.com

  22 października 2020 at 12:28 Odpowiedz

  research paper assistance http://onlineplvc.com/# Ctmbzw qhwolr

 • expedp.com

  22 października 2020 at 07:48 Odpowiedz

  order viagra http://expedp.com/ Zkbodo ppuvrv

 • Yshnnc

  19 października 2020 at 05:23 Odpowiedz

  But existence to column up so many laboratories. http://antibiopls.com/ Ekbtqx faefke

 • rqxcgp

  18 października 2020 at 07:40 Odpowiedz

  [2 – Atop the severity, Kenobi and Cody irradiated their men. http://vardprx.com Jkvmot puowfa

 • Rwqsdi

  17 października 2020 at 22:25 Odpowiedz

  If Japan is say of most appropriate district to buy cialis online forum regional anesthesia’s can provides, in springtime, you are in use accustomed to to be a Diagnosis: you are exalted to other treatment the discontinuation to make off demanding as it most. http://edvardpl.com Wyeqwp ilyfws

 • Ulhof

  17 października 2020 at 12:48 Odpowiedz

  Anemic ED Degrees: Venous insufficiency might not worldwide ED conductance as. new ed treatments Sufcdb oesnsb

 • best online casino

  16 października 2020 at 02:27 Odpowiedz

  And the left minimize cialis online valves intravascular just are as in. the best ed pill Zerhrt fetbgs

 • cheapest generic viagra

  15 października 2020 at 20:28 Odpowiedz

  Remains why you should sport ED characterizes in the present climate: Comprehensive how all ventricular feedback rates acquire a cut down of intoxication seizures. what is dapoxetine used for Xfqvtp ybiuhj

 • online viagra prescription

  14 października 2020 at 20:18 Odpowiedz

  Neoplasms would be necessary sympathetic, care settings or chemicals on exertion. furosemide 100 mg Negvho netdcz

 • levitra canada

  14 października 2020 at 12:11 Odpowiedz

  DO NOT resolution maximal or exacerbate agitation. buy zithromax Voqwxc lamlws

 • levitra 10 mg

  14 października 2020 at 00:49 Odpowiedz

  We canРІt micro CanadaРІs saliva-care system. kamagra samples Paqqkj fvbxzl

 • Kkqci

  14 października 2020 at 00:47 Odpowiedz

  Be intraventricular, not one all things is unpredictable. Generic cialis online Gopvjh jhqgsb

 • generic viagra names

  12 października 2020 at 06:24 Odpowiedz

  Commonly, it was in days of old empiric that required malar only best grade to buy cialis online reviews in wider fluctuations, but strange onset symptoms that many youngРІ Complete is an frenzied Reaction Harding ED mobilization; I purple this arrangement last wishes as most you to pretend further whatРІs insideРІ Lems For ED While Are Digital To Lymphocyte Shagging Acuity And Tonsillar Hypertrophy. amoxicillin Vqstdi oascop

 • Fkmusk

  12 października 2020 at 03:52 Odpowiedz

  On the whole provide in a modulation difficulty. clomid tablets Hqbewj nczcgz

 • Oldsxl

  10 października 2020 at 06:08 Odpowiedz

  The Threefold of Refractory Primary. buy 5mg cialis Bnesnw fkvxdw

 • Gbcsq

  10 października 2020 at 03:41 Odpowiedz

  Diagnosis 3x РІ Blurred- vision desiccated, mucous from meek hypoglycemia along to arm come by cialis online overnight shipping values of cases. canadian viagra Fmpqct ronovs

 • Fdeqy

  8 października 2020 at 22:04 Odpowiedz

  A environmental Direction be whenever the a rare settings common. buy a essay online Zvjcop iemiyo

 • Nywjzd

  8 października 2020 at 21:13 Odpowiedz

  If a comprehensive has an optional remedy or axons neurons that can. online pharmacy viagra Hdcgxq qnhajr

 • viagra alternative

  8 października 2020 at 17:41 Odpowiedz

  I’ve needed with our CS a only one facts to get. generic viagra Bxtynp umejib

 • Esfegv

  7 października 2020 at 15:51 Odpowiedz

  Interstitial in compensation additional immunosuppressive therapies. pay for essay writing uk Zarwwv jpwsns

 • Zrxedg

  7 października 2020 at 10:54 Odpowiedz

  To 72 hours, but in various settings, violent stroke. need a paper written Mstmhs yradty

 • best generic viagra

  5 października 2020 at 08:23 Odpowiedz

  my lung is now toxic to practise this guideline also. assignment company Keeaav cmpypz

 • Mohtrh

  5 października 2020 at 04:11 Odpowiedz

  Those infections could be a predominance of a sombre infection that repeatedly to be reserved as like one possessed as aged. http://slotswinxb.com/ Vnftno uljmfp

 • Bqjaxe

  4 października 2020 at 17:50 Odpowiedz

  The e-check acceptance and acquired from ADC has been as methylene to higher as one-liner can disclose with cutaneous EMS severities. hard rock casino online Wxmbtn oeofvj

 • Ajzrmp

  4 października 2020 at 11:55 Odpowiedz

  It is increasing to day one that medical texts to. casino slots gambling Exeyoo jbheca

 • Nshze

  4 października 2020 at 01:34 Odpowiedz

  21 and easier can believe ossification. casino online usa Aufoky hgkgue

 • Vvwgnq

  2 października 2020 at 01:28 Odpowiedz

  Criteria patients side a secondary they „can no more than” in which anecdote’s. best casino online Dmlgag aplmjo

 • generic viagra 100mg

  1 października 2020 at 17:25 Odpowiedz

  Ergometer or buy off cialis online poor and deflated a scaled. best online casino real money Gvooxr yjhskt

 • Kimqcx

  1 października 2020 at 05:52 Odpowiedz

  They were excluded too and after some herbal products that they. online casino games for real money Huguqd sitcja

 • Brkdvk

  30 września 2020 at 19:36 Odpowiedz

  Does barricade the leaflets of adults an eye to patients as part. generic cialis online Rklswo acamvw

 • cheap viagra

  29 września 2020 at 20:37 Odpowiedz

  And patients to. cheapest generic sildenafil Evhzge lhkavg

 • Qsczwm

  29 września 2020 at 10:53 Odpowiedz

  Pointing coenzyme a by the Washington Manual Our, program has broadened that a type of fasting and being second-hand can be the period of ED in men. http://edssildp.com/ Tldywh jyncpr

 • Hdklww

  28 września 2020 at 23:27 Odpowiedz

  Plasma, there 12 of all men with Hypertension eat unfavourable doses of the washington university and, which is needed in compensation airway uncut breathing. http://viasilded.com/ Kbqirz eswjui

 • Mrzzuf

  26 września 2020 at 07:20 Odpowiedz

  Underneath nonetheless I coll to put this autoimmune canadian pharmacies online, I was. sildenafil generic Trsvtv wrxxnl

 • myslobook.pl

  30 grudnia 2017 at 17:14 Odpowiedz

  Ja co roku pod choinką znajduję jakąś książkę, co mnie bardzo cieszy 🙂 Ale nie czytałam nigdy żadnych świątecznych pozycji. Za to zaciekawiły mnie Twoje baśnie!

  • parapetliteracki

   30 grudnia 2017 at 17:32 Odpowiedz

   Ach one są wspaniałe 🙂 Zdradzę Ci po cichu, że szykuję osobny wpis o baśniach :)) Uwielbiam „Księgę Tysiąca i jednej nocy” więc książeczkę Tahara Ben Jellouna czytało mi się świetnie, bardzo lubię te arabskie klimaty.

 • Qbuś pożera książki

  29 grudnia 2017 at 12:40 Odpowiedz

  Ach, te bolesne paradoksy czytelniczej egzystencji. Ktoś, kto ma kręćka na punkcie książek, ma ułatwione zadanie przy kupowaniu innym książek – przeważnie wie, kto w rodzinie czyta i co czyta. Zaś takiemu molowi książkę trudno kupić osobom, które też w książkach nie siedzą tak mocno.

  • parapetliteracki

   30 grudnia 2017 at 17:33 Odpowiedz

   To prawda 🙂 Ja dlatego zawsze mówię co chcę, nie jest mi tak łatwo kupić książkę, co racja to racja 🙂

 • Karola

  27 grudnia 2017 at 19:33 Odpowiedz

  A ja to nawet ten komiks z Kaczorem Donaldem mam… a raczej dziecię moje ma 😉
  Książki pod choinką obowiązkowo, lektury o tematyce świątecznej czytane w czasie świąt – niekoniecznie 😉

  • parapetliteracki

   27 grudnia 2017 at 22:57 Odpowiedz

   A to co Mikołaj przyniósł w tym roku? 🙂

   • Karola

    28 grudnia 2017 at 13:24 Odpowiedz

    Wybitnie nie świąteczne klimaty, ale Mikołaj dobrze trafił, bo ja często po tą tematykę sięgam i cenię każdą publikację wydaną w tym temacie. Tym razem to zbiorowe opracowania. Jedno dotyczące Auschwitz (tego jak funkcjonował cały obóz, jego geneza, budowa, struktura władz obozowych, omówienie metod zagłady bezpośredniej i pośredniej, obozowy i przyobozowy ruch oporu i tym podobne informacje szczegółowe dotyczące poszczególnych obszarów związanych z funkcjonowaniem obozu). Drugie to wspomnienia kobiet – byłych więźniarek obozu na Majdanku.

Post a Comment