22121
post-template-default,single,single-post,postid-22121,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_
książki grudnia

Premiery książkowe grudnia ’20

No i pojawił się grudzień, równie niespodziewanie jak pozostałe miesiące tego roku. Grudzień jednak zaczynam czymś nowym, bo podcastem książkowym, oraz całą serią postanowień (na przekór zwyczajowi robienia postanowień noworocznych). Podcast z kolei sprawił, że zaczęłam być na bieżąco z nowościami na rynku wydawniczym, a co za tym idzie – ożywiam Parapet. Fajnie, co? 😀 

Zaczniemy od premier grudniowych, a w kolejnym tekście przygotuję dla Was książkowy prezentownik. 

Wydawnictwo Claroscuro

Zacznę od prawdziwej petardy, którą jest… nowy Pascal Garnier! Kto mnie zna ten wie, że jestem absolutną fanką francuskiego pisarza, mistrza klimatu noir. W Polsce wydaje go wyłącznie wydawnictwo Claroscuro i do tej pory ukazały się jego trzy książki, Teoria Pandy i Jak się ma Twój ból

Ta najnowsza jeszcze nie ma tytułu, ale wydawca  obiecuje, że naprawę wydrukują ją jeszcze w grudniu! Sam pisarz o książce mówił tak: „Znajdziemy tu wszystko i nic, jak w niektórych scenach u Godarda. Mój wiek mnie do tego upoważnił. Przekroczywszy sześćdziesiątkę, mam wrażenie, że teraźniejszość jest dla mnie niczym drzwi prowadzące do saloonu, kręcące się w jedną i drugą stronę, między burzliwą przeszłością i niepewną przyszłością. Przychodzimy i odchodzimy, snując opowieść dla zabicia czasu”. Trzy miesiące później zmarł. 

Tłumaczyła książke jak zawsze Gabierla Hałat. 

Wydawnictwo Afera

Wiadomym chyba jest, że lubię siedzieć w garach. Gotowanie mnie odpręża i relaksuje. Lubię jeść i lubię karmić bliskich. 

Bardzo zaciekawiła mnie zatem premiera wydawnictwa Afera, zupelnie niespodziewana jak na to wydawnictwo prezentujące nam jednak prozę czeską. Otóż mowa o książce Havel od kuchni  Michaela Žantovskiego  (tłumaczenie Andrzej Jagodziński). To sentymentalna wycieczka w czasy Vaclava Havla i do jego kuchni. Znajdziemy w niej oryginalne przepisy tego słynnego czeskiego prezydenta, ale też anegdotki i wspomnienia autora, który był wieloletnim przyjacielem Havla.

„Jeśli jesteście ciekawi, czy fikcyjna potrawa ze sztuki teatralnej może pojawić się na stole, co to jest „awokadowa ręka”, którego składnika Václav Havel mógł litrami dodawać do każdego dania, o jakich frykasach marzył w więzieniu i dlaczego nigdy nie doszło do konsumpcji hrabalowskiego faszerowanego wielbłąda – ta książka jest dla Was. Jeśli nie jesteście tego wszystkiego ciekawi, ale lubicie gotować, interesuje Was kuchnia czeska i ogólnie dobra kuchnia – ta książka jest dla Was.”

Ja co prawda za kuchnią czeską nie przepadam, nie moje smaki, ale i tak jestem książki ciekawa. 

Data premiery: 3 grudnia 2020

 

 

Wydawnictwo Próby

Nowe wydawnictwo Próby idzie jak burza! Oficyna założona przez część zespołu Zeszytów Literackich w listopadzie wydała swój pierwszy tytuł: Radę egipską Leonardo Sciacia, sycylijskiego pisarza. W grudniu natomiast uraczy nas Europą w zwierciadle Roberta Byrona (tłum. Dorota Kozińska). Byron uchodzi za ojca brytyjskiej literatury podróżniczej, mimo to, że umarł już w wieku 36 lat. Lubił sztukę, wino, książki i dalekie podróże. Mogłabym mu zbić wysoką piątkę i się zaprzyjaźnić. 

W wydawanej przez Próby książce zobaczymy Europę 1924 roku oczami Byrona, z okien automobila. Ja się już nie mogę doczekać. 

Data premiery: 15 grudnia 2020

 

 

 

 

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

A tutaj coś zupełnie niespodziewanego i ewidentnie niszowego. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wydaje zbiór współczesnych opowiadań rosyjskich. Na Dziewięć opowiadań z obłędem w tle składają się teksty dziewięciu róznych rosyjskich pisarzy i pisarek, a każde z nich zostało przełożone przez innego tłumacza. „Z przyjemnością myślę o tym, że ten skromny zbiór, który trzymają Państwo w rękach, stanie się pewnego rodzaju wyjściem naprzeciw – okienkiem, przez które polski czytelnik będzie mógł zajrzeć na terytorium najnowszej rosyjskiej literatury, współczesnej, uniwersalnej i pełnej energii”, mówi Galina Józefowicz, jedna z najbardziej znanych i cenionych rosyjskich krytyczek literackich, która dokonała wyboru opowiadań. Czekam na swój egzemplarz z ciekawością.

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Austeria

I kolejna niespodziewana perełka. Wydawnictwo Austeria, które sukcesywnie wydaje wszystkie dzieła Josepha Rotha, austro-węgierskiego pisarza, tworzącego w pierwszej połowie XX wieku, na koniec roku podrzuca nam nowy tytu. Białe miasta ( w przekładzie wybitnej tłumaczki z języka niemieckego – Małgorzaty Łukasiewicz) to kolejna książka reporterska Rotha. Tym razem są to teksty o Południu Francji, jak mi się zdaje – szczególnie o Marsylii. Piotr Paziński, pisarz, tłumacz oraz znawca twórczości Rotha, szczeglnie poleca jego teksty reporterskie*. Ja nie miałam jeszcze okazji po nie sięgnąć, zatrzymałam się na prozie, więc Biała miasta  przychodzą jak znalazł (szczególnie, że wyjazd do Marsylii planujemy na przyszły rok). 

Data premiery: 1 grudnia 2020

 

 

Książkowe klimaty

Jedno z moich ulubionych wydawnictw powraca z kolejną książką w serii Tureckie Klimaty. Mnie współczesna Turcja szalenie interesuje, więc z pewnością jest to pozycja, po którą sięgnę. A przy okazji w końcu może przeczytam Stambuł, Stambuł. Wydawca o książce pisze tak: „Autorka stara się stworzyć portret socjologiczny społeczeństwa tureckiego w całej jego różnorodności. Poprzez historie zwykłych ludzi ukazuje jego mentalność, zalety i wady, nie waha się przy tym poruszać tematów wstydliwych czy niewygodnych. Nie ukrywa niechlubnych wydarzeń. Nie ocenia, nie krytykuje i nie chwali, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne przemyślenia”. 

Historie z ojczyzny, w tłumaczeniu Agnieszki Erdoğan są już dostępne do kupienia. 

 

 

 

 

Wydawnictwo Warstwy

I na koniec tego niszowego maratonu literatury europejskiej mam dla Was książkę autora z Ukrainy. Magnetyzm  Petra Jacenki (tłum. Marcin Gaczkowski) brzmi iście… kosmicznie, ponieważ bohaterką ksiązki jest, och well, kobieta-magnes, która odczytuje historie ludzi i wydarzeń ukryte w metalowych przedmiotach. Brzmi dziwnie? Owszem. 😀 Ale dziwne mnie ostatnio ciekawi. „Magnetyzm tworzy mroczne mitologie, gdzie legendy o smoczym sercu łączą się z opowieścią o powstaniu Doniecka i jego założycielu Johnie Hughesie. Clockpunkowe elementy, śmiały erotyzm i obsesyjna nerwowość frazy to jedne z wyznaczników tej prozy, w której weryzm opisu płynnie przechodzi w halucynację”.

 

 

 

Wydawnictwo Dwie Siostry

Przełom listopada i grudnia obfituje w przepiękne wizualnie książki. Dwie Siostry wydają opasłe tomiszcze o polskiej ilustracji w książkach dla dzieci. Admirałowie wyobrażni to100 haseł, 230 artystów, 900 (!!) ilustracji. „Efektowna księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter”.

To książka, którą bardzo chciałabym mieć na półce, razem z Dosłownie, wydaną właśnie przez Karakter. 🙂

 

A na co wy czekacie w grudniu tego fatalnego roku, poza tym, że na jego ostatni dzień? 😀 

A.

PS A zdjęcie zrobiłam na samej północy Szwecji, na początku grudnia zeszłego roku. Miałam szczęście wylądować za kołem podbiegunowym, zobaczyć zorzę polarną i pracować 3 tygodnie w 20-stopnioym mrozie. Było wspaniale.

*Piotr Paziński (i jego opowieści o Rothcie) będzie gościem podcastu Co się nawinie już 15 grudnia. 

2 komentarze
 • Paweł Hohmann

  6 grudnia 2020 at 19:45 Odpowiedz

  Dobrze, że wraca Parapet. Szwedzkie zdjęcie – super.

  • parapetliteracki

   8 grudnia 2020 at 08:50 Odpowiedz

   To jest najmilsze na świecie, że na Ciebie Pawle zawsze można liczyć 🙂

Post a Comment