248
page-template,page-template-template-full,page-template-template-full-php,page,page-id-248,paged-4,page-paged-4,stockholm-core-1.0.8,select-theme-ver-5.1.4,ajax_fade,page_not_loaded

 

03.03.2016

Kochamy przeszłość, nienawidzimy teraźniejszości i boimy się przyszłości tak bardzo, że nawet nie zauważamy, kiedy przyszłość której się boimy, staje się teraźniejszością, której nienawidzimy, a zaraz potem przeszłością, za która tęsknimy.

– Anton Czechow

 

24.02.2016

Do czego miałbym się przystosować? Do was, chamy? Do was, gnoje? Do was, burżuje? Do was, dolarowcy? Nie – ja się przystosowuję do samego siebie.

-Andrzej Żuławski

08.02.2016

Bycie z kimś to jest ciężka robota, a ludzie mają potrzebę łatwego kupna, dostawy do domu, gwarancji i pełnej satysfakcji użytkowania. Zawsze będzie jakiś syf, przez który trzeba się przeczołgać. Bycie z kimś to praca, wiadomo, ona może zrobić się w pewnym momencie bez sensu, ale trzeba wykonać ten trud wzajemnego dostosowywania. I wydaje mi się, że im więcej jest w ludziach życia wewnętrznego, tym tej orki jest więcej – Basi z kasy w Tesco i Romkowi, który jest informatykiem w Cap Gemini, jest chyba trochę łatwiej.

-Jakub Żulczyk

 

29.01.2016

Bardzo jest ważne, żeby rano nie zacząć sprzątać za wcześnie. Jeżeli wpuści się paskudne świeże powietrze, każdy może się przeziębić albo dostać depresji. Koniecznie trzeba wejść w nowy dzień bardzo pomału i łagodnie. W dziennym świetle rzeczy wyglądają inaczej i jeżeli różnica jest zbyt gwałtowna, wszystko może się popsuć.

-Tove Jansson “Córka rzeźbiarza”

 

22.01.2016

Chciał nie chciał, musiałem jednak uznać, że ci ludzie są do mnie podobni, choć właśnie z powodu owego podobieństwa wolałem ich unikać; w tej sytuacji przydałaby się kobieta – klasyczne, sprawdzone rozwiązanie – która bez wątpienia też jest człowiekiem, lecz reprezentuje nieco inna odmianę ludzkości i wnosi do życia lekki zapach egzotyki

-M. Houellbecq “Uległość”

 

09.01.2016

(…) przed każdym dobrym uczuciem człowieka trzeba klękać jak przed świętością, jak przed gwiazdą. Ochraniać ją, nieść jak światło, a jeśli jest tego chociaż iskierka, to dmuchać aż do utraty tchu.(…) Klękać – powiedział – klękać. Życie nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Każdemu, który mówi: “Zostaw to, za parę lat przyjdzie co innego” powinno się pluć w gębę. Co przyjdzie? Kiedy przyjdzie? Każde szczęście przychodzi złą drogą.

-Marek Hłasko “Ósmy dzień tygodnia”