248
page-template,page-template-template-full,page-template-template-full-php,page,page-id-248,paged-3,page-paged-3,stockholm-core-1.0.8,select-theme-ver-5.1.4,ajax_fade,page_not_loaded

08.07.2016

Tak mi głupio kończyć; boję się, aby to wszystko nie wypadło sucho i fałszywie. Im więcej się ma do powiedzenia, tym więcej się chyba milczy. Przynajmniej ja jestem takim człowiekiem. Wiem w tej chwili, że mógłbym napisać Ci (dużo) kartek dobrych i ciepłych rzeczy, mimo to nie napiszę ich.

-M. Hłasko w liście do przyjaciela

 

23.05.2016

Ludzie konfrontowani są bez przerwy z czymś, co wprowadza ich w stan wzburzenia i sprowadza na nich niepokój, najczęściej akurat wtedy, kiedy sądzą, że są spokojni, i kiedy sądzą, że dochodzą do równowagi, okazuje się, że naprawdę utknęli w czymś zgoła przeciwnym.

-T. Bernhard “Korekta”

 

05.05.2016

Nie jestem fanem spotykania ludzi, nie czuję takiego zobowiązania.(…) Prawdziwa wolność jest samotnością. Bez poglądów, bez niczego. Pustka. (…) Ja to lubię, tak jak niektórzy spełniają się w nieustannym kontakcie, w życiu w centrum, w rozmowie. Rozumiem ich, ale wolę spotykać myśli drugiego człowieka w jego dziele niż osobiście, że się tak wyrażę. Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze.

-A. Stasiuk “Życie to jednak strata jest”

 

11.04.2016

Tak sobie myślę, że wszystko wolę robić przy świetle dziennym: pracować, kochać, oddychać, spacerować, zwłaszcza spacerować, natomiast pisać muszę wieczorami. Muszę mieć ciemno dookoła i tylko tą małą lampkę na stole zapaloną. I siedzę sobie wtedy ja – odludek na tej ludnej wyspie – i piszę słowa, które nagle jakby w tych ciemnościach nabierają kształtu, cieniem się kładą na moich dłoniach na klawiaturze i ożywają.

A.

 

04.04.2016

Prawie wszyscy ludzie przemierzają przestrzeń swojego życia, od narodzin do śmierci, z zamkniętymi oczami. Pan i ja również, drogi panie Szmuelu. Z zamkniętymi oczami. Przecież gdybyśmy tylko otworzyli je na jedną sekundę, zaraz wyrwałby się z nas potężny, straszliwy krzyk, krzyczelibyśmy i krzyczeli, nie przestając ani na chwilę. A jeśli nie krzyczymy dniem i nocą, to znak, że nasze oczy są zamknięte.

– Amos Oz “Judasz”

 

18.03.2016

Jedną tylko rzecz pisze się dla siebie i jest to lista zakupów. Służy do zapamiętania co masz kupić, a kiedy już kupiłeś, możesz ją podrzeć, bo do niczego innego się nie przyda. Wszystko inne piszesz, żeby coś komuś powiedzieć.

-Umberto Eco

 

11.03.2016

A: chyba pójdę jednak na ten islandzki film.
I.: byle nie jakiś smutny…
A.: nie, raczej nie…

i zaraz sobie myślę, że przecież ja zawsze wybieram smutne filmy. i że gorsza od wesołego filmu byłaby dziś już tylko wesoła ankieterka pod Rotundą. i myślę sobie też, że nie wiem skąd w nas ta ciągła potrzeba epatowania radością. i zaraz potem, że wiem. ze strachu przed samym sobą.

festiwal kina islandzkiego trwa w Iluzjonie. idźcie się posmucić, jest fajnie.

A.