3232
post-template-default,single,single-post,postid-3232,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-7.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Literacka Stolica 2018 – relacja od kuchni

W sobotę 17 listopada Wypożyczalnię nr 26 na warszawskim Wawrze na kilka godzin wypełnili blogerzy literaccy z różnych zakątków Polski. Spotkali się, żeby dopasować twarz do nazwy kanału, nauczyć nowych umiejętności, zainspirować się, wymienić książkami. Zapraszam Was na relację od kuchni z Literackiej Stolicy 2018.

Już drugi rok z rzędu miałam przyjemność być organizatorką Literackiej Stolicy – warszawskiego spotkania blogerów książkowych. Dołączył do mnie Rafał Hetman (Czytam Recenzuję) i Paweł Cybulski (Przy muzyce o książkach).  Tym razem mogliśmy rozwinąć organizacyjne skrzydła, ponieważ partnerem spotkania było miasto stołeczne Warszawa. Pracownicy Biura Kultury uwierzyli w nasz pomysł i wsparli cały projekt. Dzięki tej współpracy mogliśmy zorganizować wydarzenie w nowoczesnej wypożyczalni na warszawskim Wawrze, zadbać o pełne żołądki uczestników oraz zaprosić eksperta na wykład.

od lewej: Gosia (Czytelniczy), Natalia (Kronika Kota Nakręcacza), Ewelina (Blair czyta), Diana (Bardziej lubię książki) i Marta (Ma_ruda czyta)

Poprosiliśmy Paulinę Małochleb, krytyczkę literacką i autorkę bloga Książki na ostro, o prelekcję dla blogerów poświęconą tekstowi krytycznemu. Paulina dała nam wiele merytorycznych wskazówek, zmusiła do zadania sobie pytań o motywację i cel jaki nam przyświeca przy prowadzeniu własnej strony, a także wypunktowała najbardziej problematyczne miejsca w recenzji.

Przeczytaj relację z Literackiej Stolicy 2017.

Drugim elementem wykładowym była prezentacja Rafała, który, opierając się na swoim doświadczeniu z CzytamRenezuję i Outriders, przygotował prezentację na temat dystrybucji materiałów w mediach społecznościowych w taki sposób, aby dotarły one do jak najszerszego grona odbiorców.

Motywem przewodnim tegorocznej Literackiej Stolicy były biblioteki i ich potencjał, jako miejsc kultury. Uważam, że jest on bardzo duży. Aktualnie wypożyczalnie przeżywają swojego rodzaju renesans, związany, moim zdaniem, z popularnością idei minimalizmu. Coraz więcej osób nie chce gromadzić książek, ale je po prostu czytać. Organizując spotkanie w takim, a nie innym miejscu chcieliśmy pokazać, że blogerzy książkowi w pogoni za nowościami przysyłanymi od wydawnictw, nie zapomnieli o bibliotekach.

Obejrzyj relację z wydarzenia na YouTube!

Miejsca te przecież są aktualnie nie tylko źródłem darmowych lektur, ale również ośrodkiem kulturalnym, w którym organizuje się spotkania autorskie, warsztaty, szkolenia. Wypożyczalnia na Błękitnej, gdzie odbywała się Literacka Stolica, posiada nawet własne studio nagraniowe, gdzie kierownictwo ma zamiar nagrywać audiobooki, ale także udostępniać salę wszelkim zainteresowanym.

Natalia z bloga Kronika Kota Nakręcacza

Osobiście widzę bibliotekę jako miejsce, w którym można przysiąść, poczytać prasę, przejrzeć książki, posłuchać ciekawego spotkania, przyjść na warsztaty. Wiem, że coraz więcej wypożyczalni w dużych ośrodkach miejskich stara się iść właśnie w tym kierunku.

Podczas dyskusji w dużym kręgu poruszyliśmy również ważną kwestię – jak bloger może wspierać biblioteki. Rozmawialiśmy o oddawaniu swoich książek zalegających na półkach (co podobno nie zawsze się udaje, nawet w przypadku nowości), uważnego czytania, bardziej rozważnego dobierania lektur oraz zachęcania do tego samego swoich odbiorców.

Nasze zapakowane po brzegi auto i Ewelina (Blair czyta), która pomogła nam z transportem.

Przemiłym akcentem zarówno na zeszłorocznej edycji, jak i tej, były prezenty książkowe od wydawnictw! Ogromnie się cieszymy, że wydawcy tak hojnie wsparli nasz projekt Literackiej Stolicy i przeznaczyli na prezenty dla blogerów zarówno swoje nowości jak i starsze tytuły.

Każdy uczestnik otrzymał wypchaną po brzegi torbę z książkami oraz przepiękny upominek od Biura Kultury: warszawską bawełnianą torbę, Notes Warszawski od Austerii (który w zasadzie jak taką książką do pisania), jeszcze jeden notes z motywem stolicy, zakładki, ołówki. Idealny zestaw dla blogera książkowego.

Ania z bloga Książki Kupuję Kameralnie

Z punktu widzenia organizatorki Literackiej Stolicy najważniejsze są dla mnie trzy rzeczy:

  • integracja środowiska, czyli dopasowanie buzi do nazwy bloga (i to podkreślają niemal wszyscy uczestnicy)
  • merytoryka, czyli cel edukacyjny
  • promowanie świetnej, a mało popularnej literatury

Myślę, że z grubsza wszystkie te trzy cele udało nam się osiągnąć. Ten ostatni punkt, jak łatwo się domyślić, wynika z moich przekonań i miłości do niszowych wydawców. Z tego względu w tegorocznych paczuszkach blogerzy znaleźli nie tylko nowości WABu, Albatrosa czy Wydawnictwa Literackiego, ale także poezję i prozę od Biura Literackiego, PIWu czy Czytelnika. To wydawcy z jakże wieloletnią tradycją, a jakoś w ostatnich latach nieobecni w tzw. mainstreamie.

Książki przyniesione na wymianę przez blogerów

Całą imprezę uświetniła pizza, wymiana książkowa oraz wycieczka po zakamarkach biblioteki, na której czele stanął kierownik wypożyczalni, pan Krzysztof Jakubiak, który był dla nas ogromną pomocą przed, w trakcie i po wydarzeniu.

Myślę, że z roku na rok Literacka Stolica będzie coraz większym wyzwaniem. Po zebraniu ankiet od uczestników mamy wiele pomysłów co można poprawić, usprawnić, dodać. Jak zadbać o jeszcze lepszą integrację, jak zapewnić ciekawe, interaktywne warsztaty, jak sprawić, aby naprawdę każdy z tego wspólnego dnia skorzystał – nad tym wszystkim już intensywnie myślimy. A może Literacka Stolica powinna być częściej, nie tylko raz w roku?

Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień mógł się udać: blogerom, którzy przyjechali do nas nawet z drugiego końca Polski, miastu Warszawa i Wypożyczalni nr 26 przy ul. Błękitnej 32 w Warszawie za wsparcie, a wydawcom za wspaniałe książki. 🙂

Jestem bardzo ciekawa, czy są tutaj blogerzy książkowi. Czy macie potrzebę uczestniczenia w takich spotkaniach? A jesli tak, co byłoby dla was największą atrakcją? Z czym z takiego wydarzenia chcielibyście wyjść?

A. 

Marta z bloga Booklove

Patrycja z bloga Książki widziane oczami Patiopei

Ania z bloga Slow Reading

Dzieło plastyczne Giny z bloga Literacka Kavka 😀

Paweł Cubulski, Ola Pasek i Rafał Hetman, czyli trójka organizatorów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 miesięcy temu

… [Trackback]

[…] Here you can find 89036 additional Information on that Topic: parapetliteracki.pl/literacka-stolica-2018/ […]

trackback
2 miesięcy temu

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: parapetliteracki.pl/literacka-stolica-2018/ […]

Rozkminy Hadyny
2 lat temu

Trzymam kciuki, żeby w przyszłym roku
literacka Stolica była jeszcze większym sukcesem 🙂

parapetliteracki
2 lat temu
Odpowiedź do  Rozkminy Hadyny

Dziękujemy! 🙂

Marta | Bibliofilem być

Żałuję, że nie mogłam być. Może w przyszłym roku się uda 🙂

Paweł Hohmann
Paweł Hohmann
2 lat temu

Po pierwsze: Serdecznie gratuluję udanej imprezy! Po drugie: To szlachetne, że udało się podzielić książkami z innymi czytelnikami. Po trzecie: akcentowanie wydawnictw niszowych zawsze wspiera niekonwencjonalną literaturę. Ola wykonała dużo pożytecznej pracy. Trzeba się tym chwalić 🙂

parapetliteracki
2 lat temu
Odpowiedź do  Paweł Hohmann

Dziękuję! 🙂 Staram się jak mogę. 🙂

Qbuś pożera książki

Dobra robota! Liczę, że w przyszłym roku być mi się uda 🙂

Ania || SlowReading.pl

Trzymam za to kciuki! 🙂

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x