2537
post-template-default,single,single-post,postid-2537,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Książki pod choinkę w rytmie slow polecają blogerzy

W najnowszym magazynie Książki znajdziecie wiele rekomendacji książkowych prezentów pod choinkę. Ba, na wielu blogach znajdziecie również listy tytułów na prezent. Całą masę. Po co więc tworzyć kolejny byt w sieci?

Ta lista jest inna niż wszystkie pozostałe. To książki w rytmie slow. Nie nowości wydawnicze, nie głośne tytuły, które widzicie na co trzecim koncie na Instagramie, nie autorzy promowani przez media. Razem z 8 dziewczynami mamy dla Was propozycje spod lady. Książki zapomniane, wydane przed wielu laty, albo niedawno, lecz przez małe wydawnictwo, przez co ominął je zaszczyt promocji i wielkie słowa w recenzjach.

Mam wrażenie, że my tutaj wszystkie tworzymy raczej slow miejsca w sieci. Nieszczególnie pędzimy za nowościami, za to bardzo lubimy poszukiwać książek w niszy, odkrywać nowych autorów. Przedstawiamy Wam zatem 10 książek pod choinkę, których nie znajdziecie na listach przebojów 2017 r. Starałyśmy się, żeby każdy tytuł był dostępny do kupienia, niekoniecznie w księgarniach, ale też w tzw. drugim obiegu, z drugiej ręki –  za to z duszą. Kto powiedział, że książka pod choinę musi być nowa. Musi być jedynie dobra. 🙂


Dla fanów subtelnej, ciepłej prozy.

Puchar od Pana Boga, Ota Pavel, przeł. Mirosław Śmigielski, wyd. Stara Szkoła

Nie trzeba wcale interesować się sportem, żeby zachwycić się opowieściami Oty Pavla. Pavel miał wybitny dar pisania o ludziach oraz ich emocjach w czuły (ale nie czułostkowy) i empatyczny sposób. W jego sportowych historiach, bardziej niż zwycięstwa, liczą się pokonywanie samego siebie i sięganie po swoje marzenia, na przekór innym oraz ich wątpliwościom. Puchar od Pana Boga może być wspaniałym prezentem dla tych, którym podobały się inne książki Pavla – Bajka o Rašce, czy Śmierć pięknych saren – ale też dla tych, którzy jeszcze twórczości Czecha nie znają, a cenią sobie subtelną, pełną ciepła, niewymuszoną prozę.

Poleca Ania, która uczy nas Slow Reading


Dla koneserów światowej literatury.

Widziałem ją tej nocy, Drago Jančar, tłum. Joanna Pomorska, wyd. Czarne

Czy na zaledwie dwustu stronach można opowiedzieć o miłości, pożądaniu, śmierci i wojnie w taki sposób, by czytelnik poczuł się całkowicie pochłonięty światem przedstawionym? Okazuje się, że można. Rozpisana na pięć głosów książka Jančara skupia się na losach niepokornej, fascynująco nieprzystającej do konwenansów swoich czasów Veroniki Zarnik. Widziałem ją tej nocy to melancholijna, częstokroć spowita mgłą tajemnicy i niedopowiedzeń proza, klarowna a zarazem napisana z rozmachem godnym klasycznych powieści historycznych, żywym, barwnym językiem. Autor rozważa niejednoznaczność moralnych wyborów oraz próbuje zmierzyć się z trudną historią XX wieku, czyniąc to bez zadęcia i efekciarstwa.

Poleca Marika, która opowie Wam książkę w Mniej niż 100 słów


Dla tych, którzy chcą się zanurzyć w kalejdoskop zagadek pamięci i wyobraźni.

Umiałem czytać niebo, Timothy O’Grady, Steve Pyke, tłum. wyd. Czuły Barbarzyńca

Pełen poruszeń, niedomówień i czarno-białych fotografii nostalgiczny dwugłos pisarza (O’Grady) i fotografika (Pyke). Autorzy, opierając się na historiach irlandzkich emigrantów w Anglii, tworzą nieco senny zlepek ulotnych obrazów, przeskakujących jak szkiełka w kalejdoskopie. Dzieciństwo w Irlandii, ciężka praca, muzyka, twarze ludzi. Kto wie — być może tylko o tym, albo o tym jest ta piękna książka.

Poleca Luka, która tka Przestrzenie tekstu


Dla tych, którzy chcą poczytać o krwawym Meksyku i poczuć ciarki na plecach.

Zabite, Jorge Ibargüengoitia, tłum. Tomasz Pindel, wyd. Universitas

Mroczna opowieść z lat 50. i 60. XX wieku, oparta na autentycznych wydarzeniach. Rzecz dzieje się m.in. w pozornie spokojnym, prowincjonalnym meksykańskim miasteczku, gdzie dochodzi do napadu na małą piekarnię. Strzelanina, karabiny i podpalenie to efekt niezagojonych miłosnych ran, które swoją genezę miały wiele, wiele lat wcześniej. Dość powiedzieć, że główne bohaterki, sprawczynie całego zamieszania, to dwie siostry, burdelmamy, które zęby zjadły na tym niewdzięcznym biznesie i niejedno mają na sumieniu. W powieści, napisanej minimalistycznym, reporterskim stylem, trup ściele się gęsto, a lejąca się strumieniami krew czy bójki – to codzienność. Piekło prowincji, korupcja, znieczulica i układy, narastająca przemoc… z odrobiną gorzkiej ironii. Puls rewelacyjne tłumaczenie Tomasza Pindla. Czy można chcieć więcej? Polecam uwadze tę krótką książkę, wprawdzie nie wprowadzi czytelnika w radosny, świąteczny nastrój, ale na pewno zmusi do refleksji.

Poleca Ania, czyli Buk nocą


Dla znudzonych słodkościami.

Zaczarowany dzban. Baśnie szwedzkie w wyborze Roberta Stillera, tłum. Agnieszka Cienkowska, wyd. Poznańskie

Kolejna porcja cukierkowych bajek o królewnach, na które nikt nie ma ochoty, a zwłaszcza po świątecznych słodkościach? Nic bardziej mylnego! Zaczarowany dzban to zbiór szwedzkich baśni, wśród których znajdą się zarówno te o podobnych motywach co u Andersena czy braci Grimm, jak i historie zupełnie oryginalne i nieoczywiste. W opowieściach o trollach, zmorach, olbrzymach czy prostych babach i dziadach czasem trudno doszukać się morału, a dobro nie zawsze zwycięża. Rubaszne, przewrotne, a niekiedy i okrutne baśnie zapewniają wgląd w skandynawską kulturę, która jest dużo bogatsza i ciekawsza niż ta prezentowana w kolorowych książkach o „hygge”, „lagom” czy „lykke”. Przygotujcie się na to, że domek z piernika okaże się chatą o kiełbasianym dachu, a tytułowy dzban będzie towarzyszył królowi tam, gdzie chodzi piechotą. To nie magia świąt. To świat starych szwedzkich zwyczajów i wierzeń, który wciąga bardziej niż niejeden skandynawski kryminał.

Poleca Marta, która zaprasza nas na Szwedzką Półkę


Dla tych, którzy szukają namysłu.

Koala, Lukas Bärfuss, tłum. Arkadiusz Żychliński, wyd. Ossolineum

W miejsce książek miękkich jak śnieżny puch, pod choinkę wręczyłabym komuś Koalę, by zakończyć rok głębokim namysłem nad kondycją naszego świata, co niewątpliwie Bärfuss czyni, przeistaczając powieść o śmierci samobójczej brata, w narzędzie trwałej refleksji, które wymaga zaangażowania i reakcji czytelnika. Marcin Wicha pisał w tym roku również, że biblioteki to zbiegowisko naszych porażek, a tam najwięcej leży odłogiem tomików poezji, zatem jako pozycja „z gwiazdką” i niebanalny splot słów, dorzuciłabym jeszcze wiersze Agnieszki Wolny-Hamkało w zbiorze Panama smile.

Poleca Elwira, czyli Księgarka na regale


Dla tych, którzy chcą się zagłębić w misternie narysowany portret kobiety.

Nora Webster, Colm Tóibín, tłum. Jerzy Kozłowski, wyd. WAB

Trudno zarekomendować czytelnikom jedną książkę, szczególnie kiedy z jednakową przyjemnością odwiedzam swoich ulubionych przyjaciół: Zweiga, Jamesa, Toibina, Myśliwskiego czy Strout (a jest ich więcej). Jak wśród tych wspaniałych osób wybrać jedną? A jest jeszcze taka Jelinek na przykład, której Pianistka starczyła mi na 10 lat a i teraz wciąż we mnie żyje. Albo Makine, którego czytałam po polsku i w oryginale naiwnie wierząc, że za drugim razem, kiedy wiem, co się stało, uda mi się ocalić Charlotte.
Rzucam monetą i jednak pada na Toibina i jego Norę Webster (ale Mistrza też polecam!). Może dlatego, że podobnie jak James, Zweig czy Strout, niewiarygodnie prawdziwie piszą o kobietach (no w sumie u Strout to nic dziwnego). To, co w Norze zachwyca, to wnikliwy portret kobiety, młodej wdowy, zbudowany, paradoksalnie, z pozornie nieistotnych, zwyczajnych chwil, jakie zdarzają się nam wszystkim. Te chwile to życie. To portret naszkicowany ołówkiem 2H, bo tylko twardy, cienki rysik umie zwykłą, prostą, szarą kreską tak misternie oddać wszystkie drgania duszy. Koronkowa robota.

Poleca Monika z bloga Litery jak kwiaty


Dla tych, którzy chcą się książką świątecznie otulić.

Księga apokryfów, Karel Čapek, tłum. Helena Gruszczyńska-Dębska, wyd. vis-a-vis/Etiuda

Idealna świąteczna książka to według mnie mieszanka ciepła, refleksji i humoru (żeby nie zrobiło się zbyt trudno i smutno, to w końcu Święta). Dlatego świetnym pomysłem na prezent wydaje mi się Księga apokryfów Karla Čapka – zbiór uroczych fantazji i dopowiedzeń na marginesie historii, które dobrze znamy z Biblii, mitów, podań, legend i przekazów historycznych. Čapek krytykuje, ironizuje, wytyka nam nasze ludzkie przywary, zmusza do zastanowienia nad sobą, ale robi to wszystko z czułością i lekkim uśmiechem. Naprawdę warto – choćby po to, by dowiedzieć się, jak według niego wyglądała noc Bożego Narodzenia z perspektywy… właścicieli szopki, w której schronili się Maria i Józef. 🙂

Poleca – Ania, właścicielka Literackich Skarbów

 


Dla tych, którzy szukają piękna w brzydkim świecie.

Minotaur, Benjamin Tammuz, tłum. Sobelman, wyd. Clarosuro

Intryga szpiegowska, wielka miłość, symbolika i liczne nawiązania do historii Izraela. Tammuz operuje pięknie piórem, wszystko się tutaj dzieje w języku. Wielka powieść hebrajska na zaledwie 200 stronach. Literatura, którą chce się czytać po kilka razy, po to tylko, żeby poobracać słowa na języku.

 

Dla tych, którzy lubią rozmyślać o życiu, uśmiechając się przy tym pod nosem od czasu do czasu.

Pieśń koguta, Viktor Fischl, tłum. Krzysztof Rejmer, wyd. Czytelnik

Liryczna książka napisana przez czeskiego autora żydowskiego pochodzenia. Stary wiejski lekarz stojący u kresu życia stawia przed sobą na stole pytania o życie. Prowadzi przy tym ciągły spór ze swoim alter-ego, wygadanym i tryskającym energią kogutem Pedro, który jak na złość nieco zgorzkniałemu starcowi co rano wznosi pieśń na chwałę nowego dnia.
Ciepła, mądra książka, z jednej strony dowcipna, z drugiej melancholijna i smutna. O życiu i o odchodzeniu. Bogactwo emocji podczas lektury gwarantowane.

Polecam ja, Ola, która bardzo lubi swój Parapet

69 komentarzy
 • fake webcam

  7 sierpnia 2022 at 03:58 Odpowiedz

  Excellent blog right here! Additionally your web site lots up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host?

  I desire my website loaded up as quickly as yours lol

  my web page fake webcam

 • spam robot

  4 sierpnia 2022 at 21:21 Odpowiedz

  With havin so much content and articles do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright violation?
  My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself
  or outsourced but it seems a lot of it is popping it
  up all over the web without my permission. Do you
  know any ways to help reduce content from being stolen? I’d definitely appreciate
  it.

  Also visit my web page: spam robot

 • top rated filles nues

  21 lipca 2022 at 04:18 Odpowiedz

  Excellent, what a weeb site iit is! This web site provides useful information to us, keeep it
  up.

  Also visit my homepage – top rated filles nues

 • advantages of live sex

  21 lipca 2022 at 01:10 Odpowiedz

  Wow, that’s what I was looking for, what a information! present here at
  tthis blog, thanks admin advantages of live sexthis web page.

 • teen nude guide

  21 lipca 2022 at 00:34 Odpowiedz

  I every time used to read piece of writing in news ppapers but now as I am a user of net thus from now
  I am using net for articles, thanks to web.

  Feel free to visit my wweb page … teen nude guide

 • Danilo

  21 lipca 2022 at 00:11 Odpowiedz

  Hi there! I just would like tto offer you
  a hughe thumbs up for the grea information you’ve got right here
  on this post. I am returning to your site foor more soon.

  Feel free to visit myy page: Danilo

 • Chaturbate

  19 lipca 2022 at 19:16 Odpowiedz

  Appreciate tthe recommendation. Will try it out.

  Feel free to surf to my blog post Chaturbate

 • Wow! Finally I got a website from where I know how to actually take
  valuable data concerning my study andd knowledge.

  Here is my blog post – understand what adult webcams is

 • chaturbate.llc

  25 czerwca 2022 at 17:45 Odpowiedz

  Howdy! I simply would liuke tto offer you a bbig
  thummbs up for the great info you have here on this post.
  I am coming back to your web siite for more soon.

  my web site chaturbate.llc

 • I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best

 • Thank you for another fantastic post. The place else may anybody get that kind of information in such an ideal approach of
  writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 • ys169.com

  25 czerwca 2022 at 00:47 Odpowiedz

  Remarkable issues here. I am very glad to peer your post.

  Thanks so much and I am having a look ahead to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 • It’s actually a nice and helpful piece of info. I
  am happy that you simply shared this useful
  information with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 • www.helpchacaras.com.br

  24 czerwca 2022 at 23:06 Odpowiedz

  Hi there, I found your web site via Google whilst looking for a comparable subject, your site came up, it
  looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply became aware of your weblog thru Google,
  and found that it is really informative. I’m going to be careful for brussels.

  I will appreciate if you happen to proceed this in future.
  Lots of other people can be benefited from your writing.
  Cheers!

 • sc.sie.gov.hk

  24 czerwca 2022 at 22:38 Odpowiedz

  Valuable info. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m
  surprised why this coincidence didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 • lljxt.com

  24 czerwca 2022 at 22:29 Odpowiedz

  whoah this weblog is great i love studying your articles.
  Stay up the good work! You know, lots of persons are looking around for this information, you can aid them greatly.

 • www.transtats.bts.gov

  24 czerwca 2022 at 20:56 Odpowiedz

  If some one wants expert view regarding blogging and site-building after that i
  suggest him/her to pay a visit this web site, Keep up the pleasant work.

 • This article offers clear idea designed for the new visitors
  of blogging, that truly how to do blogging.

 • This text is priceless. How can I find out more?

 • community.umidigi.com

  24 czerwca 2022 at 16:56 Odpowiedz

  Hurrah! After all I got a webpage from where I be capable
  of actually obtain useful data regarding my
  study and knowledge.

 • maltafawuq.net

  24 czerwca 2022 at 08:09 Odpowiedz

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 • Since the admin of this website is working, no hesitation very soon it will be well-known, due to its quality contents.

 • looksj.cn

  23 czerwca 2022 at 18:30 Odpowiedz

  I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.

  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future
  as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now
  😉

 • Vicki

  22 czerwca 2022 at 22:35 Odpowiedz

  I want to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
  I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 • Go to this website

  14 czerwca 2022 at 20:30 Odpowiedz

  There are tax implications for each, although, in the finish, an annuity tesnds
  to have a higher tax advantage.

  Also visit my blogg post Go to this website

 • Indira

  14 czerwca 2022 at 08:04 Odpowiedz

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a
  captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 • 19올넷

  6 kwietnia 2022 at 07:46 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • Anonim

  27 marca 2022 at 19:24 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • Marko

  28 stycznia 2022 at 20:26 Odpowiedz

  Hi, every time i used to check web site posts here in the early hours in the morning,
  as i enjoy to learn more and more.

 • Teena

  27 stycznia 2022 at 17:22 Odpowiedz

  I have been exploring for a little for any high-quality
  articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo
  I eventually stumbled upon this website. Studying
  this info So i am glad to express that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I so much surely will make sure to don?t put out of your mind this
  site and give it a glance on a constant basis.

 • Modesto

  27 stycznia 2022 at 01:53 Odpowiedz

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out
  loads. I hope to contribute & help other users like its
  aided me. Great job.

 • Cathryn

  25 stycznia 2022 at 16:54 Odpowiedz

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

 • Ismael

  24 stycznia 2022 at 20:40 Odpowiedz

  I always used to read post in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 • Russ

  23 stycznia 2022 at 12:37 Odpowiedz

  It is not my first time to visit this site, i am visiting this website dailly and obtain pleasant facts from here everyday.

 • Brendan

  21 stycznia 2022 at 13:57 Odpowiedz

  A person necessarily lend a hand to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the research you made to create this actual put up amazing.
  Great job!

 • Pamela

  20 stycznia 2022 at 23:02 Odpowiedz

  My brother recommended I would possibly like this blog.
  He was once entirely right. This publish truly made my day.

  You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 • Sell Fresh Dumps Online

  17 grudnia 2021 at 14:27 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • elangqq dominoqq

  10 grudnia 2021 at 12:56 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] There you can find 49941 additional Information to that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • cvv store

  18 listopada 2021 at 04:15 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • Best place to buy psilocybe cubensis

  16 października 2021 at 18:39 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • cvv shop su

  26 lipca 2021 at 17:50 Odpowiedz

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: parapetliteracki.pl/ksiazki-pod-choinke/ […]

 • Galene

  19 grudnia 2017 at 20:38 Odpowiedz

  Świetne propozycje. Kilka znam („Widziałem ją tej nocy”, „Księga apokryfów”) i polecam. Resztę chętnie przygarnę.:)

  • parapetliteracki

   20 grudnia 2017 at 14:48 Odpowiedz

   Też uważam, że propozycje świetne. Ja nie znam nic poza tytułami, które sama polecam 🙂 i w zasadzie każdy kupiłabym z marszu. Póki co idą do mnie trzy 🙂

 • Marta z Chytra Sztuka

  17 grudnia 2017 at 13:57 Odpowiedz

  Świetnie poprowadzony wpis, no i te propozycje! W zasadzie za każdą właśnie rozejrzałam się w internetach. U mnie na pierwszy ogień pójdzie „Zaczarowany dzban” 🙂

  • parapetliteracki

   20 grudnia 2017 at 14:47 Odpowiedz

   Baardzo się cieszę, że Ci przypadły nasze propozycje do gustu 🙂
   Zapraszam częściej na Parapet!

   Pozdrowienia,
   A.

 • AgataRóża

  14 grudnia 2017 at 20:03 Odpowiedz

  Ciekawe zestawienie. Wszędzie te same tytuły, a tutaj miła odmiana 🙂

 • myslobook.pl

  14 grudnia 2017 at 11:48 Odpowiedz

  Chyba trzeba napisać do Mikołaja… 😀

 • parapetliteracki

  14 grudnia 2017 at 11:39 Odpowiedz

  Jeju, biedziłam się „kupić-nie kupić” chyba ze dwa dni. W końcu nie kupiłam, z przyzwoitości. W tym miesiącu kupiłam dwie książki ponad program 😛 Zdobyłam jedyny egz. „Czterech pór roku” Maraia na OLX i w tym samym miejscu „Dziewczynę z poczty” Zweiga – czyli jedne z książek z mojej listy „nie do zdobycia”.

 • Beata N.

  14 grudnia 2017 at 11:29 Odpowiedz

  Te baśnie szwedzkie… wyglądają na idealną lekturę na mroczne, grudniowe wieczory;)

  • parapetliteracki

   14 grudnia 2017 at 11:34 Odpowiedz

   Przyznam się, że zamówiłam sobie przez pewien znany portal aukcyjny 😀 Uwielbiam baśnie, teraz podczytuję przerobione przez marokańskiego pisarza baśnie Perraulta (to ten od Kota w butach albo Śpiącej królewny). Nazywa się to „Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy” i autorem jest Tahar ben Jelloun. Wspaniałe.
   Pożyczyła mi je z resztą Ania z Buk nocą, która tutaj we wpisie występuje 🙂

 • Karola

  13 grudnia 2017 at 12:45 Odpowiedz

  Całkiem interesujące zestawienie 😀 Szczególnie wpadły mi w oko trzy tytuły i już nawet poczyniłam pierwsze kroki w poszukiwaniach, także dziękuję serdecznie za polecenia <3

  • parapetliteracki

   14 grudnia 2017 at 11:35 Odpowiedz

   A które, które? 😀 Ja, przyznam się, dwie książki już zamówiłam z tych polecanych przez dziewczyny.

   • Karola

    14 grudnia 2017 at 16:18 Odpowiedz

    Ja się przyznam, że już zamówiłam trzy, ale tsiii, bo niebawem dostanę chyba eksmisję za te niekontrolowane adopcje książkowe 😉 A wybrałam (na razie! ;)) „Widziałem ją tej nocy”, „Pieśń koguta” i „Koalę” 🙂

    • parapetliteracki

     15 grudnia 2017 at 09:34 Odpowiedz

     Ja zamówiłam sobie baśnie szwedzkie i „Umiałem czytać niebo”.
     Jesteśmy niemożliwe!!

     • Karola

      15 grudnia 2017 at 22:53

      Jesteśmy! 🙂 Ale byłoby miło, gdyby wszyscy byli niemożliwi tylko w taki sposób – ależ świat byłby wtedy piękny 🙂

 • Małgorzata Żebrowska Pelnia.eu

  13 grudnia 2017 at 07:37 Odpowiedz

  Bardzo ciekawa lista, rzeczywiście niestandardowa. Postarałyście się, dziewczyny 😊. Zapisuję artykuł do ulubionych jako źródło inspiracji. Dziękuję!

  • parapetliteracki

   14 grudnia 2017 at 11:38 Odpowiedz

   Tak właśnie miało być 🙂 Po co pisać kolejne zestawienie z Karpowiczem, Niksami i całą resztą nowości, skoro wszędzie można znaleźć o nich informacje i trudno je raczej przegapić.
   Myślę, że powtórzymy takie zestawienie przy kolejnej okazji 🙂

 • Qbuś pożera książki

  12 grudnia 2017 at 15:09 Odpowiedz

  Ciekawie, ciekawie. Dziękuję za intrygujące, kusząco opisane propozycje. No i za możliwość poznania nowych blogów.

 • Monika Stocka

  12 grudnia 2017 at 09:40 Odpowiedz

  Minotaur faktycznie świetna rzecz! No i Pavel albo Jancar, jest z czego wybierać:-)

 • naia

  11 grudnia 2017 at 21:49 Odpowiedz

  O ja cię, ile tu czeskiego dobra! Jaka fajna lista! Muszę koniecznie tego Fischla nadrobić, bo jesteś już kolejną osobą, która twierdzi, że dobry 🙂

 • Ania || SlowReading.pl

  11 grudnia 2017 at 20:44 Odpowiedz

  Dziękuję uprzejmie, podajcie Świętemu Mikołajowi mój adres 😀 Może mi podrzucić cokolwiek z tej cudownej listy! 🙂

Post a Comment