22169
post-template-default,single,single-post,postid-22169,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_
książki na święta

Książki na święta – polecajki!

Święta za pasem, a więc czas najwyższy na zakupy w księgarni i wybranie książek dla bliskich. Osobiście kupuję często książki również ludziom, którzy niby to nie czytają – a nuż zaczną! 🙂 

Moje wybory tytułów, które Wam polecę, są różne. Znajdziecie wśród nich coś zarówno bardziej wymagające intelektualnie, jak i lżejszego, coś bardziej do oglądania niż czytania, klasyczną powieść i formę eseistyczną.


Dla tych, którzy mają mało czasu na czytanie.

Giorgio Manganelli Centruria. Sto krótkich powieści rzek
tłum. Halina Kralowa
wyd. PIW

Małe prozy Manganellego to książka, która lubi leżeć przy łóżku i być czytana na dobre rozpoczęcie dnia. To intelektualny zastrzyk, brain booster zamknięty na dwóch stronach, pisany prozą. Teksty włoskiego pisarza zaludniają panowie w średnim wieku, różnego pochodzenia i autoramentu, mniej lub bardziej tragicznych. Każdy z nich przeżywa swój epizod, mniej lub bardziej decydujący dla ich całego życia. Wspaniała rzecz.

Dla tych, którzy potrzebują kołcza.

Sandor Márai Cztery pory roku Księga ziół
tłum. Feliks Netz
wyd. Czytelnik

Márai jest jedynym kołczem, którego uznaję, a to dlatego, że jego wiedza życiowa jest ogromna. Tyle. Cztery pory roku oraz Księga ziół to zbiory miniatur. W Czterech porach podzielonne są na dwanaście miesięcy, a w każdej z nich autor spisuje swoje spostrzeżenia, przemyślenia i refleksje na temat otaczającego go świata. W Księdze podział jest raczej tematyczny. Jeśli ta książka rozbudzi w obdarowanym głód i potrzebę dalszego kołczowania – polecam Dzienniki tego samego autora (wydane w tym samym wydawnictwie).

Dla tych, którzy chcą przyjemności z lektury.

Alessandro Baricco Panna młoda, Trzy razy o świcie
tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór
wyd. Sonia Draga

Baricco polecam w zasadzie wszystkie tytuły. To autor świetnych powieści, mistrz dialogów (moim zdaniem), który uwielbia droczyć się z czytelnikiem, a także bawić samą narracją. Trzy razy o świcie to trzy opowiadania, które splatają się w spójną całość. Ta książka jest jak układanie puzzli, a przy okazji można się wzruszyć. Panna młoda to książka o seksie, poniekąd. Wyśmienita rozrywka intelektualna, ciekawa konstrukcja powieści, z której raz po raz autor wychodzi, żeby mówić swoim głosem bezpośrednio do czytelnika. Wyraziści bohaterowie, mały, zamknięty świat i dużo życiowej mądrości przemyconej między wierszami. No i humor!


A tak w ogóle, to w pierwszym odcinku nowiutkiego podcastu o książkach, który zaczęłam nagrywać z moją serdeczną koleżanką Anną Karczewską – „Co się nawinie” – opowiadamy o książkach na prezenty świąteczne. Chcecie posłuchać, jakie książki poleca Anna? Albo w ogóle wolicie słuchać, niż czytać? To proszę, można. 🙂

Dla tych, którzy kochają okładki.

 

Janusz Górski Dosłownie.
Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944-2019

wyd. Karakter

Prawdziwa gratka dla fanów typografii i okładek. Na ponad 400 stronach znajdziemy prawie tysiąc okładek. Wybrał je i opracował wybitny polski grafik Janusz Górski „Książka składa się z kilku części – autor omawia przekrojowo rozmaite zagadnienia związane z formalnymi i technicznymi aspektami projektowania kompozycji typograficznych, by zakończyć chronologicznym przeglądem najlepszych projektów i kilkoma rozmowami z najwybitniejszymi polskimi twórczyniami i twórcami, m.in. Zofią Darowską, Władysławem Brykczyńskim i Józefem Wilkoniem” – pisze wydawca.  

 

Dla tych, którzy chcą uciec na nieznane lądy

 

Edward Brooke-Hitching Atlas lądów niebyłych
tłum. Janusz Szczepański
wyd. Rebis

Książki Brooke’a-Hitchinga to prawdziwe perełki na prezent. Są przepięknie wydane, z wielkimi ilustracjami i są typowymi książkami nie tylko do czytania, ale też do oglądania. Atas lądów… to książka o miejscach, które nigdy nie istniały, ale które wyobrażali sobie dawni kartografowie i geografowie. Świat pełen nieistniejących lańców górskich, wysp-widm, fantasmagorii i urojeń. Co więcej – autor, syn antykwariusza – napisał również książkę o najdziwniejszych… książkach! Biblioteka szaleńca to moim zdaniem idealny prezent dla bibliofila. To zbiór kuriozów wydawniczych. „Książki pisane krwią; oprawne w ludzką skórę; dzieła zwariowane; pozycje, które zwiodły cały świat; wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka; drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki; księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto”.

 

Dla tych, którzy cenią inteligenty humor. 

 

Kurt Vonnegut Rzeźnia numer pięć
tłum. Lech Jęczmyk
wyd. Zysk i S-ka

W tym roku miałam swoje pierwsze spotkanie z Vonnegutem po latach. Rzeźnia numer pięć to może być świetny prezent dla kolegi/chłopaka. Opowiada o masakrze, o wojnie w sposób szalenie dowcipny. Nie sposób się przy niej nie śmiać, nawet kiedy mamy świadomość, że rzeczy, które opisuje autor, są dalekie od śmieszności. Bombardowanie w Dreźnie, którego autor był świadkiem, stało się pretekstem do napisania jednej z najsłynniejszej na świecie powieści antywojennej.

 

Dla tych, którzy chcą się cofnąć do dzieciństwa.

 

Mary Norton Pożyczalscy
tłum. Maria Wisłowska 
wyd. Dwie Siostry

 

Jeśli macie dzieci do obdarowania, albo sami chcecie wrócić do dzieciństwa, to kupcie Pożyczalskich Mary Norton. Seria pięciu książek o „ludkach domowych”, które mieszkają w Waszych domach i prowadzą sobie swoje mikrożycie w zakamarkach. Niektórzy się ich bali (Anna), a niektórzy uparcie poszukiwali (ja). Wydawnictwo Dwie Siostry wznowiło Pożyczalskich absolutnie przepięknie. Książki są w twardych oprawach i opatrzone ilustracjami. Rewelacyjna rzecz.

 

A wy co kupujecie swoim bliskim na Święta? Polecicie jakieś tytuły? Nowości czy właśnie wręcz odwrotnie, może jakiś klasyków?

 

A.

 

 

<br>
339 komentarzy

Post a Comment