3438
post-template-default,single,single-post,postid-3438,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-8.10,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Kalendarium 2019 imprez literackich

Bieżący rok już się nam na dobre rozkręcił. W powietrzu czuć wiosnę, a co za tym idzie, rozpoczęcie sezonu na imprezy dla książkoholików. Jako że jest ich bardzo dużo, uznałam, że warto byłoby spisać je w jednym miejscu i stworzyć swego rodzaju kalendarium. Jak pomyślałam, tak zrobiłam i oto jest. Częstujcie się!

Marzec

Poznańskie Targi Książki, 1-3 marca 2019


Gdańskie Targi Książki, 29-31 marca 2019

W tym roku Gościem Honorowym Targów będzie Islandia. Na stronie organizatora jest już szczegółowy program targów i widzę w nim kilka ciekawych islandzkich spotkań, m.in z Sigríður Hagalín Björnsdóttir (Wyspa) , Dorotą Brauntsch (Domy bezdomne, nowa książka w Dowodach na Istnienie), Einarem Kárasonem (Wyspa diabła wydana w Polsce w ’83; tym spotkaniem jestem najbardziej zainteresowana), Pawłem Smoleńskim (Wnuki Jozuego).

Kwiecień

Białostockie Targi Książki, 12-14 kwietnia

Białostockie targi są połączone z festiwalem Na Pograniczu Kultur. Dobra okazja aby zobaczyć dość imponujący budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej, pójść na koncert posłuchać Stasiku, kupić kilka nowych książek i takie tam. Osobiście jednak najbardziej z tego wszystkiego polecam podlaską wieś.


Festiwal Odnalezione w Tłumaczeniu, 11-13 kwietnia 2019, Gdańsk

Wydarzenie skoncentrowane na sztuce translacji, jedyne takie w Polsce i odbywające się jedynie raz na dwa lata. Trzeba być. Czwarta edycja festiwalu zabiera nas na Wschód – zarówno ten bliski, jaki bardzo odległy.

Czwarta edycja „Odnalezione w tłumaczeniu” to spotkania, które festiwalowa publiczność lubi najbardziej: rozmowy pisarza z tłumaczami czy sparring tłumaczy. Nie zabraknie też zaskakujących formatów i nietypowych realizacji – ćwiczeń dla umysłu i ciała, zgłębiania nowych obszarów okołoprzekładowych. Kluczem do programu czwartej edycji Spotkań będzie słowo „podróż”. Tłumacze, nawet jeśli nie opuszczają własnego biurka, są zawsze podróżnikami, a podróżnicy, zwłaszcza ci, którzy biorą do ręki pióro, są tłumaczami.

W trakcie Festiwalu wręczona zostanie Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Przyznawana jest ona w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości (i w tym roku laureatką jest Małgorzata Łukasiewicz) i za przekład jednej książki (ogłoszenie laureata dopiero na wydarzeniu).


Weekend Księgarń Kameralnych, 25-28 kwietnia 2019, cała Polska

Księgarze z całej Polski pod przewodnictwem niezastąpionej Anny Karczewskiej (Agencja Kultura), emisariuszki księgarń kameralnych, już po raz trzeci wspólnie organizują swoje święto. Z tej okazji w całej Polsce odbywać się będą ciekawe spotkania, warsztaty i spacery właśnie wokół tych jakże ważnych miejsc kultury.

Księgarnie to miejsca pełne ciekawych wydarzeń i ciekawych ludzi i to doroczne wydarzenie ma przypomnieć o tym fakcie zarówno czytającym, jak i nieczytającym książek. 🙂 Jeśli chcielibyście chociaż symbolicznie wesprzeć WKK (który w tym roku, tak jak i grom innych literackich wydarzeń, nie otrzymał dofinansowania z Ministerstwa) to możecie zrobić to TUTAJ. Będę Wam osobiście wdzięczna, a co. 🙂


Pyrkon, festiwal fantastyki, 26-28 kwietnia, Poznań

Impreza, na którą podobno zjeżdżają absolutnie wszyscy prawdziwi fani fantastyki. Trzy dni warsztatów, wykładów, wystaw i konkursów. Z tego co widzę po zdjęciach, przebrania mile widziane. Ewidentnie wydarzenie dla pozytywnie zakręconych ludzi! 😀

Maj

Poznań Poetów, 14–18 maja 2019

Organizowany po raz 9. festiwal poetycki w tym roku pyta o młodość – młodość ocaloną i młodość ocalającą.

W trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 „Poznań Poetów” poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia „brulionu” oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. 

Na stronie wydarzenia jest już informacja o zaproszonych zagranicznych gościach, seminarium krytycznoliterackim poświęconemu nowym zjawiskom w polskiej poezji oraz panelach dyskusyjnych.


Warszawskie Targi Książki, 23-26 maja 2019

Jestem co roku i co roku klnę na czym świat stoi, że na nie przyszłam. Jeśli komuś niestraszny tłum i hałas, niech przybywa. Ja zazwyczaj ostatecznie chronię się na piętrze, w sali Londyn A, gdzie odbywają się spotkania z nominowanymi do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki. I spędzam tam całą sobotę. 🙂

Poza tym, przy stoisku Zaczytaj Warszawy będą spotkania z nominowanymi do Nagrody miasta st. Warszawy!


Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, maj, Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Poznań

Festiwal organizowany przez Empik, odbywający się jednocześnie w sześciu polskich miastach. W tym roku kuratorką całego wydarzenia jest Olga Tokarczuk. Organizatorzy ogłosili już kilka nazwisk zagranicznych gości, m.in. Swietłanę Aleksijewicz i Lauren Groff.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału, 29 maja – 2 czerwca, Wrocław

Zbyt wiele jeszcze o tym wydarzeniu nie wiadomo, poza tym kiedy i gdzie się odbędzie. Skoncentrowany jest na literaturze kryminalnej i towarzyszy mu konkurs na opowiadanie sensacyjne z Wrocławiem w tle. Tegoroczna edycja już ruszyła i zgłoszenia zbierane są do 30 marca. Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich.

Czerwiec

Odkryj książkę na nowo, 14-16 czerwca, Szczecin

Plener literacki w Szczecinie, a konkretnie na Łasztowni, rzecznej wyspie w centrum miasta. W zeszłym roku podczas wydarzenia odbywały się spotkania z autorami i coś na kształt małych tagów książki, a także gala Nagrody Literackiej GRYFIA.


Big Book Festiwal, 21-23 czerwca 2019, Warszawa

To już siódma edycja największego festiwalu książkowego w Warszawie. Tym razem odbywa się ona pod hasłem SKOK W BOK, w trzech różnych lokalizacjach na warszawskim Mokotowie. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem chcą skupić się na czyste przyjemności płynącej z czytania.

Przez trzy dni oddajemy się małym zdradom literackim. 

Ulegamy książkowym pokusom i czytamy nie tylko to, co trzeba lub wypada, ale bezkarnie sięgamy po tytuły, na które po prostu mamy ochotę. 

Spodziewam się po raz kolejnych ciekawych form spotkań, literackich rekreacji i wspólnego przeżywania.


Imieniny Jana Kochanowskiego, 30 czerwca, Warszawa

Co prawda nie ma jeszcze szczegółowych informacji na ten temat, ale spodziewam się, że jak co roku spotkamy się na Imieninach Jana 30 czerwca w Ogrodzie Krasińskich i będziemy siedzieć na trawie, czytać i słuchać ciekawych rozmów. Oby było słońce, to będzie przemiła i kameralna niedziela.

Lipiec

Non-fiction. Festiwal Reportażu, 5-7 lipca, Kraków

Chyba jedyny taki (poprawcie mnie, jeśli się mylę) festiwal skoncentrowany wyłącznie na literaturze faktu. Powoli pojawiają się już elementy tegorocznego programu, między innymi dyskusja z Marcinem Kołodziejczykiem o tym, czy reportaż może realnie pomóc zmieniać rzeczywistość.


Góry Literatury, 13-19 lipca, Nowa Ruda

Festiwal zainicjowany przez Olgę Tokarczuk już w lipcu da nam szansę spotkania się z pisarzami w pięknych okolicznościach przyrody. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2015 roku. Głównymi organizatorami są: Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel i Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, a gospodarzami: Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Myślę, że podobnie jak w Miedziance, jest to pretekst do odpoczynku od wszystkiego i przy okazji posłuchania ciekawych rozmów. 🙂

Nadmorski Plener Czytelniczy, 19-21 lipca, Gdynia

Nigdy tam nie byłam, nie mam pewności co się tam dzieje, ale domyślam się, że się siedzi na piasku, zagrzebuje w nim palce i czyta. 😀

Sierpień

Patrząc na Wschód, 14-17 sierpnia, Buda Ruska nad Czarną Hańczą

Festiwal literacki na styku kultur zachodu i wschodu w pięknych okolicznościach przyrody. Patrząc na program z zeszłego roku, widzę, że wydarzenie krąży wokół literatury faktu i tematów człowiek – natura. Podobnie jak wiele innych wydarzeń kulturalnych, festiwal nie dostał dofinansowania, ale dobrze sobie poradził i zebrał środki potrzebne na organizację na Polak Potrafi. 🙂

Literacki Sopot, 15-18 sierpnia

Już po raz ósmy spotkamy się w sierpniu nad morzem żeby słuchać i rozmawiać o książkach. To, zaraz po Conrad Festiwalu, mój ulubionych festiwal literacki w Polsce. Wspaniale zorganizowany i w świetnej lokalizacji. Trójmiasto daje wspaniałą możliwość obudzenia się w Gdańsku, pojechania na spotkanie i film w Sopocie, na obiad do Gdyni i położenia się spać z powrotem w Gdańsku. Rewelacja. 😀 W tym roku tematem wiodącym będzie literatura brytyjska. Poza spotkaniami z autorami będzie można wziąć udział w spektaklach, projekcjach filmów i warsztatach.


Miedzianka Fest, 23-25 sierpnia, Miedzianka

Festiwal literacki w Miedziance to coś zupełnie innego od pozostałych. Dolny Śląsk na trzy dni każe nam zwolnić, zatrzymać wręcz, gapić przed siebie, chłonąć. W miasteczku, którego już nie ma, mamy szansę coś przeżyć, nie tylko ciekawe spotkanie z pisarzem, chociaż to oczywiście też. Polecam wszystkim zabieganym, którzy tęsknią za ciszą. Tegorocznym hasłem festiwalu jest BYŁO-NIE-BYŁO.

BYŁO-NIE-BYŁO, bo to, co najciekawsze, dzieje się dziś na pograniczu gatunków. Ich granice są nieostre i ciągle rysują się na nowo. Podczas tegorocznej edycji MiedziankaFest przyglądamy się tej strefie, w której reportaż przestaje być tylko zapisem faktów, a fikcja przybiera pozory dokumentu. Początkiem naszych rozważań jest miejsce, w którym czytelnik popada w konfuzję i zaczyna się zastanawiać: co jest prawdą, a co zmyśleniem? A potem odkrywa, że w tym jego wahaniu, w tej niepewności tkwi dodatkowa moc literatury.


Festiwal Stolica Języka Polskiego, sierpień, Szczebrzeszyn

W Szczebrzeszynie, jednym z najpiękniejszych miast Roztocza, odbywa się od kilku lat (nie znalazłam informacji od ilu dokładnie) festiwal bardzo różnorodny, kulturalny, a nie wyłącznie literacki. W jego programie są i przedstawienia teatralne i warsztaty najróżniejsze, i koncerty, i spotkania autorskie. Ideą festiwalu jest łączenie tradycji, współczesnych trendów i zasobów lokalnych.

Miasto – Słowa, sierpień, Gdynia

Festiwal połączony z imprezą wręczenia Nagrody Literackiej GDYNIA. 🙂 Na ten rok szczegółów, póki co, brak. Czekamy zatem.

Wrzesień

Stacja Literatura, 12-15 września, Stronie Śląskie i Sienna

Festiwal organizowany już od połowy lat 90. przez Biuro Literackie w Kotlinie Kłodzkiej. Bardzo niszowe i podobno niesamowicie klimatyczne wydarzenie skoncentrowane na poezji. W tym roku 24. edycja, podczas której odbędzie się dziesięć wydarzeń z udziałem polskich i zagranicznych autorów. W programie przewidziane są także imprezy wieczorne, lekcje języka poetyckiego i warsztaty. O oprawę graficzną zadba Iwona Chmielewska, której wystawa będzie jednym z wydarzeń towarzyszących wydarzeniu.

Organizowany od połowy lat 90. festiwal niezmiennie stroni od gwiazd, kreuje literackie zjawiska, pokazuje nowych twórców, a spotkania autorskie dalekie są od klasycznej formuły i urastają do rangi autentycznych wydarzeń oraz co najważniejsze wciąż przyciągają tłumy.

Październik

Conrad Festiwal, październik, Kraków

Nie znamy jeszcze konkretnej daty Festiwalu Conrada, ale z pewnością odbędzie się on w październiku, najprawdopodobniej 21-27 dnia miesiąca. To bardzo dobrze zorganizowana impreza literacka. Program zapełniony jest po brzegi różnorodnymi spotkaniami, które odbywają się w Pałacu Czeczotki, ale też w wielu miejscach towarzyszących: kawiarniach, antykwariatach, bibliotekach, etc. Codziennie poza tym można obejrzeć film, ponieważ Kino pod Baranami uruchamia na te 7 dni specjalne pasmo filmowe.

Cały tydzień literackiej fiesty? Tak, w Krakowie na jesieni. Od dwóch lat biorę 5 dni urlopu i jadę na porządny reset na południe. Wdycham smog, jem nieprzyzwoicie dużo, piję litry herbaty, czytam książki, rozmawiam z ludźmi i chodzę na spotkania literackie. Polecam.


Krakowskie Targi Książki, 24-27 października

Termin zawsze zbieżny z Festiwalem Conrada. Ale generalnie raczej nie polecam, lepiej siedzieć na spotkaniach festiwalowych.


Afera Kryminalna, październik, Gdańsk

Jak pisze organizator, największy na Pomorzu festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku. W wydarzenie zaangażowane są przede wszystkim biblioteki, a przyjeżdżają na niego bardziej i mniej znani polscy autorzy książek sensacyjnych. Szczegółów odnośnie tegorocznej edycji jeszcze nie znalazłam. 🙂

Listopad

Festiwal Ars Cameralis, listopad, Katowice

To bardzo tajemniczy i intrygujący festiwal, o którym napisał mi jeden z czytelników bloga. W jego ramach odbywają się wszelakie wydarzenia kulturalne wokół muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych. Trwa kilka tygodni i obejmuje wiele różnych lokalizacji na terenie Górnego Śląska. Jego ideą jest prezentowanie najciekawszych zjawisk w kulturze.
A na koniec ciekawostka taka, że festiwal organizowany jest od 1992 roku. Gdzie ja się uchowałam.

Wszystkie elementy festiwalowego menu, układają się w ciąg wrażeń, ciąg obrazów, szereg szalonych zrywów i skrawków pamięci, u podnóża których leży przekonanie o istotności tego, co zostało utracone, lecz wciąż się odradza. Migotliwe jak cień słońca, jest w stanie opowiedzieć prostą lecz zajmującą historię o widmowej apollinaire’owską tajemnicy, o sekrecie przejścia przez labirynt łączący minione i przyszłe, tradycyjne i nowoczesne, utracone i odzyskane. Czy uda się odnaleźć tę tajemnicę? Mamy już nakreśloną mapę, kryjącą wiele zaułków. 

Grudzień

Puls literatury, grudzień, Łódź

Łódzki festiwal literacki połączony z wręczeniem Łódzkiej Literackiej Nagrody im. Juliana Tuwima. Jest to nagroda za całokształt dokonań przyznawana od 2013 roku. Tegorocznego programu jeszcze nie ma, ale patrząc na ten z 2018, było wiele ciekawych spotkań. Czekamy zatem na wiadomości od organizatorów.


Śląskie Targi Książki, 6-8 grudnia, Katowice

Targowy rok zamykają Katowice, proszę Państwa. 🙂

A poniżej wydarzenia z gwiazdką, dla blogerów książkowych, którzy byliby zainteresowani wydarzeniami typowo dla nich.

Influencer Live Poznań 11-12 maja 2019

Dawniej Blog Conference Poznań to duże wydarzenie skierowane do twórców internetowych. Obiecują merytoryczne prezentacje i warsztaty.


See Bloggers, 7-9 czerwca 2019, Łódź

Do tego wydarzenia mam ogromny sentyment, bo kiedy jeszcze odbywało się ono w Gdańsku, stało się miejscem zawiązania przyjaźni 4 dziewczyn, która to przyjaźń trwa do dziś. 🙂 Charakter wydarzenia jest w zasadzie taki sam jak tego w Poznaniu, być może będę w tym roku na obydwu, to będzie szansa je porównać.


Literacka Stolica, listopad, Warszawa

A to wydarzenie organizuję ja sama. 😀 W tym roku będzie już trzecia edycja, mam nadzieję, że równie udana jak poprzednie. Spotykamy się w Warszawie w gronie blogerów książkowych żeby się czegoś nowego nauczyć, wzajemnie poznać, podyskutować na żywe i aktualne tematy.


Dajcie znać w komentarzach, na które imprezy się wybieracie w tym roku. Napiszcie też, o czym zapomniałam, bo zakładam, że z pewnością tak się stało. Będę na bieżąco ten spis uzupełniać o Wasze polecenia wydarzeń! 🙂

A.

69 komentarzy

Post a Comment