1408
post-template-default,single,single-post,postid-1408,single-format-standard,stockholm-core-2.1.4,select-theme-ver-7.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_

Wydawcy mają głos – jednolita cena książki

źródło: depositphotos.com

Ustawa o jednolitej cenie książki to pomysł, który, mam wrażenie, ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Temat po raz pierwszy pojawił się w 2015 roku, potem nieco przycichł, żeby powrócić na przełomie lutego i marca tego roku. 

Założenia tejże ustawy chyba wszyscy już znają, ponieważ w sieci aż gęsto jest od artykułów jej dotyczących.Mianowicie ustawa przygotowana przez Polską Izbę Książek zakłada, że wydawca czy też importer tytułu wprowadzanego do sprzedaży ustali jego cenę, która będzie niezmienna przez okres 12 miesięcy. Obowiązek sprzedaży po ustalonej cenie miałby obowiązywać wszystkich – od księgarń internetowych, przez kameralne księgarnie stacjonarne, aż po sieciówki. Możliwy byłby jedynie rabat w wysokości 5% w sprzedaży regularnej i 15% w sprzedaży na takich wydarzeniach jak np. targi książki. Po wspomnianym okresie czasu sprzedawca mógłby dowolnie już obniżać cenę pozycji.
Dodatkowym przepisem w ustawie jest ten mówiący o obowiązku księgarza do sprowadzenia na życzenie klienta każdego tytułu, o ile tylko jest dostępna u wydawcy. Czytelnik może być obarczony jedynie kosztami przesyłki, a celem tego przepisu byłoby zwiększenie dostępności bardziej ambitnych pozycji, także w małych miejscowościach.

Zdania, jak można było się spodziewać, są podzielone. Są tacy, którzy uważają, że ustawa jest jedyną szansą dla małych księgarń, i że należy “wyrównać szanse” między ogromnymi sieciami, a drobnymi sprzedawcami. Twierdzą, że jeśli czytelnik będzie pozbawiony opcji kupienia nowości w Internecie z 35, a nawet 40% rabatem, tak jak wygląda to teraz, to chętniej kupi książkę w profesjonalnej księgarni. Mówi się także o poprawie losu wydawcy, który nie będzie już zmuszany przez dużych dystrybutorów do sprzedaży tytułów w jak najniższych cenach.

Po drugiej stronie barykady, przeciwnicy ustawy mówią o nieuniknionym spadku czytelnictwa ze względu na wysokie ceny nowości. Podkreślają także, że ułudą jest poprawa sytuacji małych księgarń i wydawnictw, a jedynym graczem który zyska na całej operacji są duże sieci księgarniane. Wspominają także o zaprzeczeniu idei wolnego rynku.

Michał Alenowicz, założyciel Wydawnictwa Wiatr od Morza, na pytanie czy jest “za” czy “przeciw”, odpowiada bez wahania “za”. Choć jako mały, ambitny wydawca nie widzi dla siebie ani szczególnych korzyści, ani dużych zagrożeń, to jednak uważa, że w dłuższej perspektywie ustawa mogłaby zakończyć wojny cenowe i ucywilizować rynek. 

Potrzebę wprowadzenia „ustawy o książce” dostrzegam nie tyle jako wydawca, lecz po prostu jako Polak, któremu zależy na zdrowym obiegu kultury. A tutaj za dobro o wyjątkowej wartości należy uznać nie tylko książki (ewidentnie będące czymś więcej niż “produktem”), ale również księgarnie (często stanowiące przecież coś więcej niż “sklep z książkami”). Uważam, że ustawa mogłaby uratować wiele małych, lokalnych księgarń, które przy obecnym kształcie rynku nie wytrzymują wojen cenowych i upadają w zastraszającym tempie. Moim zdaniem to księgarzom powinno najbardziej zależeć na wprowadzeniu „ustawy o książce”, a ja życzę im, by jak najszybciej do tego doszło.
Michał Alenowicz, Wydawnictwo Wiatr od Morza

na zdjęciu warszawska księgarnia Radio Telewizja

Zupełnie odmienne stanowisko przyjmuje natomiast współwłaściciel Wydawnictwa Książkowe Klimaty – Tomasz Zaród.  Na moje pytanie o ustawę od razu odpowiada – jesteśmy zdecydowanie przeciw. Jako liberał, sprzeciwia się wszelkiej regulacji cen, a zatem ingerencji we wspomniany wolny rynek. Uważa, że wystarczającym wsparciem państwa, jeśli chodzi o ceny książek, jest preferencyjna stawka VAT.

Ustawa może spowodować, że przez 12 miesięcy klienci nie będą kupować nowości, bo będą za drogie i będą czekać rok, aż umożliwiona będzie obniżka cen. Dodatkowo nie jest prawdą, że ustawa może ostatecznie obniżyć ceny okładkowe, ponieważ nie zmienią się koszty poszczególnych etapów dystrybucji. Ostatecznie, nowe przepisy w żaden sposób nie zwiększą czytelnictwa, a mogą je nawet ograniczyć. Jeśli Państwo chciałoby coś zrobić dla czytelnictwa, to powinno usunąć z listy lektur pozycje, które właśnie wprowadziło przy okazji reformy edukacji. Natomiast jeśli Państwo chciałoby zrobić coś dla wydawców – to mogłoby zredukować ilość egzemplarzy obowiązkowych przeznaczonych dla Biblioteki Narodowej. Naprawdę, obowiązek wysyłania 17 sztuk to ogromna przesada, nie mająca żadnego uzasadnienia.
Tomasz Zaród, Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Pan Tomasz dodaje jeszcze, że owszem, ustawa może w jakimś stopniu pomóc małym księgarniom, ale tylko o tyle, że będą one miały nowości w takich samych cenach co sieciówki i księgarnie internetowe. Te małe księgarnie również stracą rabaty dla stałych klientów, a takimi często aktualnie operują. Podkreśla, że PIK zwyczajnie nie umie liczyć, sądząc, że ceny okładkowe spadną. No bo jak, przecież jak ja obniżę cenę okładkową o 15%, to przecież hurtownia nie będzie automatycznie chciała kupować ode mnie z mniejszym rabatem.

Współwłaściciel Książkowych Klimatów wspomniał jeszcze o jednym przegranym omawianej ustawy – bibliotekach – które w jej myśl stracą możliwość zakupu nowości z rabatem 40%, a zostaną z marnym 15%.

Kamila Buchalska, redaktor naczelna w Książkowych Klimatach dodaje, że klienci po prostu przestaną kupować nowości (jakby było mało literatury na rynku) i wrócą po upatrzone tytuły po roku, kiedy spadnie cena. Wspomina także o absurdzie argumentów o generalnym obniżeniu cen książek, z racji konieczności zapłacenia redaktorom, tłumaczom, autorom, i tak dalej. Te koszty się nie zmienią.

Sprawa jak widać nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Nie zanosi się także na jej szybkie rozwiązanie, chociaż… kto tam wie co się dzieje za zamkniętymi drzwiami ;).

Michał Alenowicz dodał jeszcze jedną uwagę: Oczywiście odrębną kwestią pozostaje to, czy ustawa będzie dobrze napisana. Już mnożą się różne pomysły na jej obchodzenie, a wiadomo nie od dziś, że ustawodawcy często nie doceniają kreatywności rodaków w tym zakresie. Pozostaje mieć nadzieję, że eksperci odpowiedzialni za ostateczny kształt ustawy będą potrafili przewidzieć różne, nawet najbardziej nieprawdopodobne, scenariusze. W przeciwnym razie zamiast poprawy sytuacji czekałby nas chaos.

O ile postanowiłam nie zajmować żadnego stanowiska w kwestii ustawy, a jedynie przedstawić Wam dwa odmienne punkty widzenia sytuacji, o tyle ze stwierdzeniem o kreatywności rodaków nie mogę się nie zgodzić. Jak to powiedział prowadzący na szkoleniu Google Analytics, na który wysłała mnie firma – świat nie jest gotowy na Polaków. 😉

Gdyby ktoś zastanawiał się dlaczego wstrzymuję się od wybrania którejś ze stron i chciał oskarżyć mnie o zachowawczość, to nie to. Wypowiedzi samych zainteresowanych uświadamiają mi, że nie wiem nic o wydawaniu książek. Wypowiadanie się w ten kwestii pozostawiłam zatem właśnie im.

Ale za to bardzo chciałabym usłyszeć jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Mówcie.

Bardzo szeroko o tym, jakie argumenty za podaje PIK oraz jak to wygląda w innych państwach możecie znaleźć w Rezerwatach Książek.

Treść całej ustawy możecie przeczytać TUTAJ.

A.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
388 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

http://www.my-social-signals.com

dqepeazsj awmrf teffcji bofh eblyemfoqdynnnv

Philippoerb
7 miesięcy temu

Оч классна.. Люблю такие


Я считаю, что Вы не правы. Могу отстоять свою позицию. Пишите мне в PM, обсудим. fifa 15, скачать fifa или fifa 15 скачать fifa

Dennistribe
Dennistribe
7 miesięcy temu
Dennistribe
Dennistribe
7 miesięcy temu
MatthewElara
MatthewElara
8 miesięcy temu
zamokdit
zamokdit
8 miesięcy temu

Мы открываем двери автомобилей, хорошо обученные специалисты будут рады помочь вам. Вскрытие сейфов в Москве. Звоните нам в трудную минуту, мы готовы, чтобы протянуть вам руку помощи в любой момент. Аварийное вскрытие любых типов замков и дверей, низкие цены. Наша служба выполняет срочное вскрытие замков и дверей без повреждений, когда заклинило двери. Установка дверных замков Москва и Московская область. Наши хорошо обученные специалисты будут рады помочь вам 24 часа в сутки, семь дней в неделю, а также доступны в выходные и, самое главное, в праздничные дни. Конфиденциальность при оказании услуг. Доступные цены.

Вскрытие сейфов в Москве

MatthewElara
MatthewElara
8 miesięcy temu
Foreldit
Foreldit
8 miesięcy temu

Форель Радужная свежевыловленная охлажденная Мурманская. У неё нежное розовое мясо оно обладает приятными вкусовыми качествами и оказывает благотворное действие на наш организм. Форель радужная входит в диетические продукты. Купить форель радужную.

Купить форель оптом от производителя цена

Krutidit
9 miesięcy temu

Krutim-магазин и качественные услуги по цене ниже биржи фриланс услуг.
Сотни услуг, скорость и качество исполнения, отличный результат, низкие цены, возможность хорошего заработка,партнерская программа.

200 ссылок на Яндекс Коллекции+БОНУС

Krutiwebdit
Krutiwebdit
9 miesięcy temu

Многофункциональный блог независимых энтузиастов.
Полезные советы, лучшие хитрости быта, интересные самоделки и многое другое.
Предлагаем вам облегчить свою жизнь, воспользовавшись полезными советами на все случаи жизни!

Прогулки с пользой для тела и души

sazhencevdit
sazhencevdit
9 miesięcy temu

Питомник саженцев был основан в 2002 году
Наши постоянные покупатели решают с помощью наших саженцев абсолютно разные задачи – обильный и вкусный урожай, экологичность собранных плодов, озеленение участка, создание уникального ландшафта, да просто отдых от времяпрепровождения по уходу за садом. Приходите в питомник саженцев со своими целями, а мы поможем вам в их осуществлении.

Качественный посадочный материал по невысокой цене, доставкой и посадкой по Москве и Московской области

горецкий русский 2 класс стр 122 упр

I love what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.| а

характеристика члена профсоюза

I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers| а

диагностическая карта образец заполнения

Excellent blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Thank you!| а

рецепты карбоната мясо

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the site is extremely good.| а

гдз программа виноградова 4 класс

excellent points altogether, you just won a new reader. What would you suggest about your publish that you just made a few days in the past? Any sure?| а

форма заявления на зачет излишне уплаченных налогов

Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear concept| а

гдз по физике 9 клас

Wow, that’s what I was searching for, what a data! present here at this blog, thanks admin of this web page.| а

call of duty 4 modern warfare pc private servers

When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!| а

скачать бесплатно гдз на телефон nokia

Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks| а

рецепты для аэрогрилей

What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about unexpected feelings.| а

гдз по английскому за 8 класс кузовлев

Great post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the good writing.| а

интегрированный урок обж математика 6 класс

Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.| а

тематическое планирование по информатике горячева 2 класс

Hey would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!| а

практические тетради по географии 9 класс

Your means of describing all in this paragraph is really pleasant, all be capable of easily understand it, Thanks a lot.| а

av voice changer software diamond 4.0.410

I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!| а

acrobat 9 pro extended spanish witn serial number youtube

Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks| а

спецификация на поставку товара образец скачать

Howdy very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally? I’m happy to seek out a lot of helpful information right here within the submit, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .| а

схемы коробочка тортик

Hi, its pleasant piece of writing concerning media print, we all be aware of media is a great source of data.| а

умный торт рецепт

you are in point of fact a just right webmaster. The website loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a wonderful job in this subject!| а

ламинирование рецепты

Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?| а

гдз по русскому языку за 10-11 класс власенков 2019 год

You have made some really good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.| а

скачать программы для гостиниц

Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!| а

характеристики с мест прохождения практики примеры

Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!| а

гдз по русскому языку в рабочей тетради 4 класс школа россии

Excellent blog you have here.. It’s difficult to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!| а

slysoft anydvd v6.5.8.2 final incl keygen core

I think the admin of this web site is genuinely working hard in favor of his website, since here every data is quality based data.| а

перечень уважительных причин

I know this site provides quality based articles or reviews and other data, is there any other website which presents these stuff in quality?| а

windows 7 loader v1 5.2 by daz rar

My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!| а

сценарии о смысле жизни

I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.| а

отчет о темах самообразования

We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive activity and our whole group will probably be thankful to you.| а

бланк заявления о снятию с учета

Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!| а

модуль упругости при растяжении

Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!| а

в.м.бойко экономическая и социальная география тетрадь контроля знаний и практических работ 9 класс

certainly like your web site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come back again.| а

power iso latest version with crack

These are in fact wonderful ideas in on the topic of blogging. You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.| а

ClimatHow
10 miesięcy temu

Друзья, всем привет!

Монтаж, установка и обслуживание климатической техники. Интернет магазин кондиционеров, заказать установку кондиционера на выгодных условиях можно у нас. Поможем выбрать кондиционер

интернет магазин кондиционеров

KaralinkaHow
10 miesięcy temu

Друзья, щедро делюсь с вами своим наблюдением. Нашла тут сайт, при добавлении на который, мой баннер размещается на всех сайтах сделанных одной web-студией, их не много, но они достойные! Есть посещаемые социальные сети и видно, что функционирующие Интернет магазины…

Как по мне получить такую рекламу сразу всего за 5 рублей в сутки отличный вариант. Да это ротатор, но метрика стала показывать заходы с этого сервиса и некоторые длятся аж по полтора часа с четырьмя зелеными кружками, раньше такого не было.

Если что не так, не судите строго, посоветуйте, может я не права?

ротатор баннеров находится тут

скачать драйвера easycap для виндовс 7

Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs far more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information!| а

скачать готовые домашние задания по литературе а классе

Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any tips? Appreciate it!| а

купить бланк договора купить

Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you are speaking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We can have a hyperlink exchange agreement between us| а

гдз по матемотике 4 классов башмакова

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.| а

388
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x