3220
post-template-default,single,single-post,postid-3220,single-format-standard,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.7,ajax_fade,page_not_loaded

Conrad Festival 2018 – subiektywny rozkład jazdy

W końcu nadszedł wyczekiwany przeze mnie i przez wszystkich fanów literatury Conrad Festival. To caly tydzień spotkań, dyskusji i filmów, a wszystko to wokół książek i rynku książki. Czy to nie brzmi fantastycznie?

Pisząc ten krótki wpis siedzę już w Krakowie, w mieszkaniu przyjaciółki, przy biurku pod oknem, na które pada łagodne, październikowe światło. Powoli dociera do mnie, że właśnie zaczęłam tygodniowy urlop w takiej najbardziej “mojej’ formie. Będę się włóczyć po Krakowie, pić litry herbaty w kawiarniach, jeść, czytać książki, słuchać ciekawych ludzi, spotykać się z krakowskimi (i warszawskimi) znajomymi i odpoczywać.

A poniżej mój rozkład jazdy najciekawszych spotkań podczas Conrad Festiwalu.

PONIEDZIAŁEK – POPRAWNOŚĆ

16:00 O polskich Żydach, Bikont | Grynberg | Kicińska | Leociak | Okoński – Pałac Czeczotka

Czyli o Polakach żydowskiego pochodzenia; o ludziach, którzy stanowili i stanowią część polskiego społeczeństwa; o ich kulturze oraz religii, a przede wszystkim o ich indywidualnych i zbiorowych losach. No i Grynberg i Kicińska – bardzo ich lubię, muszę być.

18:00 O chlopskiej formie życia, Iwasiów | Mencwel | Pilot – Pałac Czeczotka

Czym była kultura chłopska? Jaki wpływ miała na rozwój polskiego społeczeństwa? Jak wyglądało wiejskie życie z jego specyficzną obyczajowością i rytuałami? W jaki sposób tę formę życia opisywała i opisuje literatura? Lubię wieś, lubię ją również w literaturze. Uważam, że trudno ją przedstawić bez nadmiernej przaśności i uciekania sie do tanich sentymentalno-ckliwych sztuczek.

19:30 O przechodzeniu przez ucho igielne, Wiesław Myśliwski – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

O nowej książce Myśliwskiego chcę posłuchać, a na spotkaniu na żywo z pisarzem nigdy nie byłam (bo i nie daje on chyba ku temu zbyt wielu okazji). Trzeba być.

WTOREK – POPULARNOŚĆ

13:00 O Bergmanie, Balbierz | Nyrerod – Pałac Czeczotka

Zanim na dobre zajął się filmem, szwedzki reżyser studiował literaturę. Te studia zaważyły na jego przyszłości i miały wpływ na rozwój jego twórczości. Marie Nyrerod jest szwedzką reżyserką, autorka filmu dokumentalnego o Ingmarze Bergmanie Bergman i film / Bergman i teatr (2004).  Bergmana dopiero odkrywam, jestem zakochana. 

16:00 O przegranej, Jergovic | Petryńska – Pałac Czeczotka

Bedzie o Wilimowskim. Tej książki autora nie czytałam, ale znam go z innych powieści . Poza tym kiedy słyszę hasło Bałkany, zawsze się melduję. 😉

20:00 O Buncie, Christensen | Chutnik – Pałac Czeczotka

Najchętniej zaserduszkowałabym tutaj teraz kilka linijek. Lars Saabye Christensen. Zapamiętajcie sobie to nazwisko i jeśli nie znacie autora, to idźcie dzisiaj do księgarni, serio. Pisze tak, że wszystko się w człowieku porusza.

ŚRODA – POPĘD

13:00 O plynnej formie świata, Kornaś-Warwas | Mironescu | Subocz – Pałac Czeczotka

Max Blecher, rówieśnik Ciorana, Eliadego, Ionesco, jeden z najwybitniejszych pisarzy rumuńskiego modernizmu, napisał niewiele, gdyż rytm jego twórczej działalności został całkowicie podporządkowany rytmowi, jaki wyznaczyła nieuleczalna choroba. Obserwował i opisywał świat z wyjątkowej perspektywy. Własnie ma premierię pierwszy po raz przetłumaczona na polski książka Blechera Rozświetlona jama. Dziennik sanatoryjny w wydawnictwie Książkowe Klimaty.

14:30 O ustanawianiu przeszłości, Sabaliauskaite | Szczerek – Pałac Czeczotka

Spotkanie z autorką sali litewskiej Silva rerum. Nie czytałam, wszyscy mówią, że dobre, o Litwie wiem tyle co nic. Idę.

19:00 POP, czyli Poeci Opuszczają Piedestał – Antykwariat Abecadło

Rozmowa Joanną Lecz o poezji w dobie Instagrama. Spotkanie prowadzi moja koleżanka Ania Karczewska, idę więc. Ma by śmiesznie. 😉

21:30 Czas na film – Zabliźnione serca na podstawie książki Maxa Blechera (patrz wyżej) w Kinie pod Baranami.

CZWARTEK – POPULIZM 

13:00 Przemysł Książki – magister krytykiem. O znaczeniu wykształcenia uniwersyteckiego, Koziołek | Darska | Wilk – De Revolutionibus

Czy trzeba mieć wykształcenie uniwersyteckie, by pisać o książkach? Czy uniwersytet właściwie przygotowuje przyszłe krytyczki i przyszłych krytyków? Jaka jest, a jaka powinna być rola uniwersytetu w życiu literackim? 

16:00 O mapach, Barbaruk | Berg | Brooke – Hitching – Pałac Czeczotka

Autorzy pięknych książek o mapach w Krakowie! Bardzo jestem ciekawa o czym panowie będą rozmawiać, może o wpływie map na nasze postrzeganie świata i odległości w świecie?

18:00 O zawodach, Hudymac | Rankov – Pałac Czeczotka

Kto wie, czy źródeł pewnych zdarzeń egzystencjalnych i procesów historycznych nie powinniśmy szukać w naszej nieopanowanej skłonności do rywalizacji? Autor Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), czeski pisarz wydawany w Polsce przez Książkowe Klimaty opowie o swojej percepcji relacji społecznych.

20:00 O grzechach przeszłości, Asbrink | Zareba-Bielawski – Pałac Czeczotka

Spotkanie o mierzeniu się z przeszłością każdej wspólnoty, o czarnych kartach historii, które wszyscy mamy. Różnie sobie natomiast z nii radzimy, przez wyparcie, przez przepracowanie, przez poszukiwanie winnych. Bohaterowie spotkania opowiedzą o tym jak się ma rzecz z przeszłościa w Szwecji, ale wnioski zapewne odnieść będziemy mogli także do własnego podwórka.

20:00 Spotkanie z Ebbą Witt-Brattstrom -Teatr Łaźnia Nowa

W czwartkowy wieczór chciałabym być w dwóch miejscach na raz. Ebba (krytyczka literacka i literaturoznawczyni) napisała poemat rozpisany na dwa głosy po rozstaniu ze swoim mężem (członkiem Szwedzkiej Akademii przyznającej Nobla w dziedzinie literatury) po wielu burzliwych latach małżeństwa. Kiedyś wpadłam na takie zdanie z jej książki Miłosna wojna stulecia, który chodzi za mną od tamte pory, a brzmi on tak: Ile smutku bym nie czuł, zawsze udowodnisz, że Twój smutek jest większy.

Po spotkaniu odbędzie się spektakl Evy Rysovej( na podstawie Miłosnej wojny (występują Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski).

PIĄTEK – POPKULTURA

13:00 Przemysł książki. Potęga sieci, o wpływie internetu na życie literackie, Najder | Sobolewska | Wilk | Wróbel – Spółdzielnia Ogniwo

Czy krytyk może być influencerem? Jak odróżnić krytykę od hejtu? W jaki sposób Internet sprzyja życiu literackiemu? Czy sieć rzeczywiście stworzyła nową przestrzeń do mówienia o literaturze?  Tak jak i w czwartek – temat ściśle związany z moja obecnością w internecie, idę posłuchać. 

14:30 O kopistach, Jankowicz | Łukasiewicz | Sosnowski

Uczestnicy spotkania pochylą się nad postacią skryby, którego zadanie polega na skrupulatnym i niestrudzonym kopiowaniu dokumentów. Dlaczego ta, zdawałoby się błaha funkcja cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem nowoczesnych pisarzy? Jaki sekret skrywa niepozorny kopista? Idę przede wszystkim ze względu na to, że lubię sluchać  Grzegorza Jankowicza i Małgorzaty Łukasiewicz (tłumaczka i autorka m.in. książki Pięć razy o przekładzie).

16:00 O ptakach recytujących eposy narodowe, Ajvaz | Grochocka | Wiśniewski

W Innym mieście Michala Ajvaza wielbiony powszechnie ptak Feliks (przypominający białą papugę, ale z kaczym dziobem) przechowuje w pamięci założycielski epos narodowy Złamana łyżeczka i recytuje go przy okazji ważnych uroczystości państwowych. Absurd? Owszem, ale fantastyczne koncepty Ajvaza nie są jedynie popisem ośmielonej wyobraźni, lecz także ironicznym komentarzem do rzeczywistości społeczno-politycznej, o której kształcie decydują ludzie śmieszni, a przy tym pozbawieni poczucia humoru.

18:00 Mity Słowian w wersji POP Bobrowski | Wrona | Hliniak  – Bonobo Księgarnia

Czy przeciętny Polak wie cokolwiek o mitologii Słowian – bo o greckiej czy rzymskiej uczymy się na różnych etapach edukacji i wiemy o niej sporo – i czy ta wiedza jest mu do czegokolwiek potrzebna? Jak napisać dobrą i piękną książkę popularnonaukową, na ile mity słowiańskie były dla Słowiańszczyzny powszechne i co z nich przetrwało do dziś? Spotkanie z autorami książki Mitologia słowiańska.

Nie wiem czy czegoś w piątek jednak nie ominę, ponieważ więcej niż 3 spotkania jednego dnia to dla mnie za dużo. Potrzebuję czasu na kawę, obiad, ciastko i takie tam wiecie, przyjemności dla żołądka. 🙂

Mam nadzieję, że do zobaczenia. 🙂

A.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
parapetliterackiola wolna - myslizaczytanej.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ola wolna - myslizaczytanej.pl
Gość

Nie mogę doczekać się Targów 🙂

parapetliteracki
Gość

Ups, ja się Targów boję! Dziki tłum, brrr… Ale muszę być ze względów blogowych. 🙂