Premiery literackie – zima 2017

Co będziemy czytać tej zimy? Ja, jak już wiecie, nadrabiam kilka pozycji z klasyki literatury i z mojej własnej półki (ciekawych moich planów odsyłam tutaj). Ciekawi mnie jednak również kilka nowości i domyślam się, że Wy również wyczekujecie co lepszych książkowych premier. Przejrzałam strony lubianych wydawnictw i wybrałam dziewięć książek, które ukażą się w pierwszym kwartale nowego roku i które uważam za ciekawe.

 

Herbjorg Wassmo, „Syn szczęścia”, wyd. Smak Słowa, premiera 18.01.2017

Ja nie zdążyłam przeczytać „Księgi Diny”, a tu nagle, po latach Herbjorg przynosi nam w darze kontynuację tej powieści i do tego zapowiada jeszcze trzecią część!
Norweska pisarka w drugiej części trylogii opowiada losy Benjamina, syna Diny z pierwszej powieści. Ukazuje drogę i przemianę z chłopca w mężczyznę, która nierozerwalnie wiąże się z jego matką.

 

 

Keith Houston, „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski”, wyd. Karakter, premiera 27.02.2017

Chyba każdy z nas aż podskakuje na krześle na widok takiej publikacji, prawda? 🙂 O książce od samego wynalezienia papieru, przez pismo, druk, ilustracje, dzieje przemysłu książkowego. Tam będzie wszystko!! Autor to znawca historii pisma i typografii, napisał wcześniej książkę „Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych”, prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

 

Migracje, Migranci. O czy warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie, wyd. Karakter, premiera 12.03.2017

Specjaliści od różnych dziedzin – socjologii, antropologii, prawa, ekonomii – którzy od wielu lat prowadzą badania nad zjawiskiem emigracji odpowiadają na nurtujące nas pytania. „Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi? Czy kobiety migrują rzadziej niż mężczyźni? Czy walka z przemytnikami wpływa na zmniejszenie migracji? Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Czy wydalanie cudzoziemców to w demokracji normalna praktyka? Czy emigracja oznacza dla Polaków awans społeczny?” Liczby, fakty, daty. Być może ta publikacja chociaż w jakimś stopniu znormalizuje nastroje wokół tego jakże drażliwego tematu.

Umberto Eco, „Jak podróżować z łososiem”, wyd. Noir sur Blanc, premiera 19.01.2017

Nowy zbiór felietonów pana Eco. Pozwolę sobie na zacytowanie ze strony wydawcy: Czy byliście już zmuszeni do włożenia wędzonego łososia do minibarku w waszym pokoju hotelowym? Lub do zainstalowania nowego programu komputerowego przy wykorzystaniu trzytomowej instrukcji dołączonej przez producenta? A może zrezygnowaliście z zażycia łagodnego leku ze względu na straszne ryzyko, które według jego ulotki występuje w „pewnych przypadkach”? A może kupiliście za 59 dolarów PulseTrainer, który nałożony na palec zadzwoni, gdy będzie groził Wam zawał?
Podobno, jeśli odpowiesz „tak” na któreś z pytań, to książka dla Ciebie 😀

 

Martin Pollack, „Topografia pamięci”, wyd. Czarne, premiera 25.01.2017

Książką dotycząca tematów przemilczanych, tematów tabu: byłych zbrodniarzy, przeżytych traum, upiorów przeszłości. O zbiorowym wyparciu pamięci o winie w imię ochrony społeczeństwa, dziedziczeniu traumy, cmentarzysku, jakim jest Europa. Pollack porusza temat uchodźctwa w naszej części świata, tradycji różnorodności etnicznej.
To na pewnie nie będzie łatwa książka, jednak znając tego autora ze „Skażonych krajobrazów”, nie będę mogła po nią nie sięgnąć. Czasem musi boleć. 

 

 

Anna Malinowska, „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzeci”, wyd. Agora, premiera 18.01.2017

Ta książka z dziedziny literatury faktu pojawia się w wielu miejscach jako głośna premiera tego kwartału. Autorka zebrała historie polskich dzieci porywanych przez nazistów w czasie wojny i wywożonych do Niemiec, do założonych przez Himmlera ośrodków Lebensborn – ośrodków hodowli białej rasy, gdzie były poddawane germanizacji. Po latach ofiary tamtych wydarzeń opowiadają swoje losy Annie Malinowskiej. Jestem bardzo ciekawa jak autorka poradziła sobie z tym trudnym tematem.

 

 

Robert D. Kaplan, „W cieniu Europy”, wyd. Czarne, premiera 22.02.2017

Nic nie wiem o Rumunii, poza tym co zawsze mówiła moja mama, że to „dziki kraj”. Cóż, mam poczucie, że wypadałoby wiedzieć więcej. Autor trafił do tego kraju w 1970 roku i związał się z nim na wiele lat. Okazała się dla niego kluczem do Bałkanów. Kaplan przybliża nam historię tego skomplikowanego niewątpliwie kraju, połączył reportaż z dziennikiem podróży i rozważaniami historycznymi. Myślę, że dla spragnionych wiedzy o tym zakątku świata, jak znalazł. 

 

 

Karim Miske, „Arab Jazz”, wyd. Claroscuro, premiera styczeń 2017

Zapowiada się ambitna powieść kryminalna, której akcja dzieje się w Paryżu, w burzliwych czasach po głośnym ataku na Charlie Hebdo. Bohaterem jest typowy francuski Arab – Ahmed, religijnie obojętny, zagubiony tożsamościowo, nawiedzany przez duchy przeszłości, a teraz postawiony przed faktem wzięcia odpowiedzialności za morderstwo. Autor powieści jest także reżyserem, opowieść jest bardzo plastyczna, wypełniona nawiązaniami do literatury i filmu, a dopełnieniem jest muzyczna playlista piosenek, na końcu książki. Wyczekuję niecierpliwie :).

Polecam recenzję z The Guardian.

 

Josef Skvorecky, „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”, wyd. Dowody na Istnienie, premiera 1.03.2017

Książka dawno temu została wydana przez wyd. Pogranicze i jest na chwilą obecną niedostępna w sprzedaży. Dowody na Istnienie robią wznowienie i chwała im za to, bo już dawno temu usłyszałam o tym tytule i chciałam go przeczytać. To czeski laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, uważana za jedną z najlepszych czeskich powieści. To powieść-rzeka. Płyną nią setki okrutnych, dramatycznych i śmiesznych ludzkich losów. Wojna i komunizm. Miłość do dziewcząt i saksofonu. Ucieczka z kraju i tęsknota za domem – uniwersalne tematy w ironicznym, ciepłym podaniu.  Będę czekać :).

Poza wymienionymi wiem, że w marcu wydawnictwo Wielka Litera planuje wydanie książki „Dom Hitlera” (dla spragnionych wiedzy jak umeblowany był gabinet najsłynniejszego nazisty, albo gdzie odpoczywał w zimowe wieczory; ja chyba mogę żyć bez tej wiedzy ;)), a 02.02.2017 Wydawnictwo Literackie wydaje nową powieść J. Pilcha „Portret młodej wenecjanki”.

A wy na co czekacie  w pierwszym kwartale nowego roku? Czy może podejmujecie postanowienie o niekupowaniu i czytaniu zalegających na półkach książek? 

A.